Kombit i ekstraordinært møde med AWS for at afklare Aula-drift: Se hvad der kom ud af mødet

Kombit har holdt ekstraordinært møde med Amazon Web Services (AWS) og Netcompany for at få afklaret en række spørgsmål vedrørende driften af Aula. Det sker blandt andet som følge af, at landets kommuner og regioner har droppet AWS på det landsdækkende FUT-projekt. "Vi ønskede en dobbeltsikring, for systemet skal bruges i 98 kommuner," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor har Kombit holdt et ekstraordinært møde med AWS og Netcompany
  • Det kom der ud af mødet
  • Sådan forklarer Kombit AWS' formulering om, at nogle services kræver overførsel til tredjelande
  • Kombits svar på om Aula lever op til dansk lovgivning og GDPR
  • Se hvorfor Aula bliver afskåret fra nogle AWS-services
1.500
7:30 min
Når folkeskoler og SFO'er over hele landet tager kommunikationsplatformen Aula i brug til oktober, kører systemet på servere hos den globale it-kæmpe Amazon Web Services (AWS) uden for Danmarks grænser.

Samtidig er der dog bredt sig en forvirring om, hvorvidt offentlige organisationer kan gøre brug af en public cloud-leverandør som AWS, hvis de ønsker at holde sig inden for gældende love og retningslinjer.

Computerworld har tidligere fortalt, hvordan samtlige landets kommuner og regioner har fravalgt AWS i det landsdækkende udbud for telemedicin på grund af for stor usikkerhed, om driften hos AWS kan leve op til dansk lovgivning.

Nu kan Computerworld så afsløre, at Kombit allerede i maj efterspurgte en garanti for, at der ikke sker brud på Kombits krav i Aula-aftalen med en AWS-løsning.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse