Kombit i ekstraordinært møde med AWS for at afklare Aula-drift: Se hvad der kom ud af mødet

Kombit har holdt ekstraordinært møde med Amazon Web Services (AWS) og Netcompany for at få afklaret en række spørgsmål vedrørende driften af Aula. Det sker blandt andet som følge af, at landets kommuner og regioner har droppet AWS på det landsdækkende FUT-projekt. "Vi ønskede en dobbeltsikring, for systemet skal bruges i 98 kommuner," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor har Kombit holdt et ekstraordinært møde med AWS og Netcompany
  • Det kom der ud af mødet
  • Sådan forklarer Kombit AWS' formulering om, at nogle services kræver overførsel til tredjelande
  • Kombits svar på om Aula lever op til dansk lovgivning og GDPR
  • Se hvorfor Aula bliver afskåret fra nogle AWS-services
1.500
7:30 min
Når folkeskoler og SFO'er over hele landet tager kommunikationsplatformen Aula i brug til oktober, kører systemet på servere hos den globale it-kæmpe Amazon Web Services (AWS) uden for Danmarks grænser.

Samtidig er der dog bredt sig en forvirring om, hvorvidt offentlige organisationer kan gøre brug af en public cloud-leverandør som AWS, hvis de ønsker at holde sig inden for gældende love og retningslinjer.

Computerworld har tidligere fortalt, hvordan samtlige landets kommuner og regioner har fravalgt AWS i det landsdækkende udbud for telemedicin på grund af for stor usikkerhed, om driften hos AWS kan leve op til dansk lovgivning.

Nu kan Computerworld så afsløre, at Kombit allerede i maj efterspurgte en garanti for, at der ikke sker brud på Kombits krav i Aula-aftalen med en AWS-løsning.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos