Kombit i ekstraordinært møde med AWS for at afklare Aula-drift: Se hvad der kom ud af mødet

Kombit har holdt ekstraordinært møde med Amazon Web Services (AWS) og Netcompany for at få afklaret en række spørgsmål vedrørende driften af Aula. Det sker blandt andet som følge af, at landets kommuner og regioner har droppet AWS på det landsdækkende FUT-projekt. "Vi ønskede en dobbeltsikring, for systemet skal bruges i 98 kommuner," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor har Kombit holdt et ekstraordinært møde med AWS og Netcompany
  • Det kom der ud af mødet
  • Sådan forklarer Kombit AWS' formulering om, at nogle services kræver overførsel til tredjelande
  • Kombits svar på om Aula lever op til dansk lovgivning og GDPR
  • Se hvorfor Aula bliver afskåret fra nogle AWS-services
1.500
7:30 min
Når folkeskoler og SFO'er over hele landet tager kommunikationsplatformen Aula i brug til oktober, kører systemet på servere hos den globale it-kæmpe Amazon Web Services (AWS) uden for Danmarks grænser.

Samtidig er der dog bredt sig en forvirring om, hvorvidt offentlige organisationer kan gøre brug af en public cloud-leverandør som AWS, hvis de ønsker at holde sig inden for gældende love og retningslinjer.

Computerworld har tidligere fortalt, hvordan samtlige landets kommuner og regioner har fravalgt AWS i det landsdækkende udbud for telemedicin på grund af for stor usikkerhed, om driften hos AWS kan leve op til dansk lovgivning.

Nu kan Computerworld så afsløre, at Kombit allerede i maj efterspurgte en garanti for, at der ikke sker brud på Kombits krav i Aula-aftalen med en AWS-løsning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS