Kombit i ekstraordinært møde med AWS for at afklare Aula-drift: Se hvad der kom ud af mødet

Kombit har holdt ekstraordinært møde med Amazon Web Services (AWS) og Netcompany for at få afklaret en række spørgsmål vedrørende driften af Aula. Det sker blandt andet som følge af, at landets kommuner og regioner har droppet AWS på det landsdækkende FUT-projekt. "Vi ønskede en dobbeltsikring, for systemet skal bruges i 98 kommuner," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor har Kombit holdt et ekstraordinært møde med AWS og Netcompany
  • Det kom der ud af mødet
  • Sådan forklarer Kombit AWS' formulering om, at nogle services kræver overførsel til tredjelande
  • Kombits svar på om Aula lever op til dansk lovgivning og GDPR
  • Se hvorfor Aula bliver afskåret fra nogle AWS-services
1.500
7:30 min
Når folkeskoler og SFO'er over hele landet tager kommunikationsplatformen Aula i brug til oktober, kører systemet på servere hos den globale it-kæmpe Amazon Web Services (AWS) uden for Danmarks grænser.

Samtidig er der dog bredt sig en forvirring om, hvorvidt offentlige organisationer kan gøre brug af en public cloud-leverandør som AWS, hvis de ønsker at holde sig inden for gældende love og retningslinjer.

Computerworld har tidligere fortalt, hvordan samtlige landets kommuner og regioner har fravalgt AWS i det landsdækkende udbud for telemedicin på grund af for stor usikkerhed, om driften hos AWS kan leve op til dansk lovgivning.

Nu kan Computerworld så afsløre, at Kombit allerede i maj efterspurgte en garanti for, at der ikke sker brud på Kombits krav i Aula-aftalen med en AWS-løsning.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS