Kombit i ekstraordinært møde med AWS for at afklare Aula-drift: Se hvad der kom ud af mødet

Kombit har holdt ekstraordinært møde med Amazon Web Services (AWS) og Netcompany for at få afklaret en række spørgsmål vedrørende driften af Aula. Det sker blandt andet som følge af, at landets kommuner og regioner har droppet AWS på det landsdækkende FUT-projekt. "Vi ønskede en dobbeltsikring, for systemet skal bruges i 98 kommuner," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor har Kombit holdt et ekstraordinært møde med AWS og Netcompany
  • Det kom der ud af mødet
  • Sådan forklarer Kombit AWS' formulering om, at nogle services kræver overførsel til tredjelande
  • Kombits svar på om Aula lever op til dansk lovgivning og GDPR
  • Se hvorfor Aula bliver afskåret fra nogle AWS-services
1.500
7:30 min
Når folkeskoler og SFO'er over hele landet tager kommunikationsplatformen Aula i brug til oktober, kører systemet på servere hos den globale it-kæmpe Amazon Web Services (AWS) uden for Danmarks grænser.

Samtidig er der dog bredt sig en forvirring om, hvorvidt offentlige organisationer kan gøre brug af en public cloud-leverandør som AWS, hvis de ønsker at holde sig inden for gældende love og retningslinjer.

Computerworld har tidligere fortalt, hvordan samtlige landets kommuner og regioner har fravalgt AWS i det landsdækkende udbud for telemedicin på grund af for stor usikkerhed, om driften hos AWS kan leve op til dansk lovgivning.

Nu kan Computerworld så afsløre, at Kombit allerede i maj efterspurgte en garanti for, at der ikke sker brud på Kombits krav i Aula-aftalen med en AWS-løsning.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse