Bruger 33 milliarder kroner på brændstof: Nu vil Mærsk anvende kunstig intelligens til at nedbringe forbruget

Ved hjælp af flere sensorer og mere intelligent software vil A.P Møller-Mærsk sænke sine enorme udgifter til brændstof.

Artikel top billede

A.P Møller-Mærsk vil i stigende grad installere sensorer på sine skibe og udvikle software, der gennem brug af kunstig intelligens kan sænke brændstofforbruget.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Det skyldes at såkaldt bunkerolie er en af de største udgiftsposter for koncernen.

Ifølge Finans brugte den danske shippinggigant således 33 milliarder kroner på brændstof i fjor, og derfor kan der være mange penge at spare, hvis Mærsk har held med bare at reducere den udgift med få procent.

“Vi bruger enorme summer på brændstof, og vi har bevist, at vi kan reducere omkostningerne betydeligt ved at benytte datainnovationer i processen. Vi har stadig lang vej endnu, men problemerne, vi sidder med, er ekstremt skalerede,” siger Berian James, chef for Data Science & Artificial Intelligence hos Mærsk, til Finans.

Selskabet har ifølge Finans 75 personer, der arbejder med at udvikle nye måder at bruge kunstig intelligens på.

Læs også: Et presset Mærsk jagter nye digitale vækstmuligheder: ”Vores vision er, at international handel skal være lige så simpel og effektiv som at bestille en Uber"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S