Samsung hårdt ramt af sanktioner mod Huawei

Sydkoreanske Samsung Electronics ser ud til at være hårdt ramt af de problemer, der har ramt kinesiske Huawei. Samsungs indtjening ventes halveret.

Artikel top billede

Det ser sort ud for sydkoreanske Samsung Electronics, der fredag løfter sløret for resultaterne for andet kvartal.

Her ventes det, at regnskabet vil vise, at Samsung Electronics overskud er mere end halveret som en direkte konsekvens af de problemer, som kinesiske Huawei har været løbet ind i i de seneste måneder.

Samsung Electronics er verdens største producent af DRAM og NAND-hukommelsechip.

Og Huawei er en af selskabets største kunder.

Derfor har det ramt selskabet hårdt, at USA har indført forskellige sanktioner mod Huawei, hvilket har fået Huawei til at drosle ned for produktionen, mens selskabet afventer sagens udfald.

Det kan du læse mere om her: Huawei forventer salgs-nedgang på smartphone-området på op til 60 procent

Hertil kommer, at markedet for hukommelses-chip har været præget af prispres.

Til Reuters siger analytiker Jay Kim fra Sangsangin Investment & Securities, at priserne i markedet kan blive påvirket kraftigt af hvor mange chip, Huawei aftager.

“Det er udslagsgivende faktor for priserne hvor meget Huawei vil anvende chip fremadrettet. Samsung vil blive nødt til at sænke priserne, når der ikke er mange spillere, der kan købe chip istedet for Huawei,” siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S