Artikel top billede

Huawei forventer salgs-nedgang på smartphone-området på op til 60 procent

Huawei ruster sig til en global nedgang i salget af smartphones på op til 60 procent.

Kinesiske Huawei ruster til en nedgang i det internationale salg af smartphones på mellem 40 procent og 60 procent, lyder det fra nyhedsbureauet Bloomberg.

Nedgangen kan blive den direkte konsekvens af det amerikanske forbud mod amerikanke virksomheders samarbejde med Huawei uden særlig tilladelse.

Det kan du læse mere om her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Ifølge Bloomberg overvejer Huawei som følge af den nuværende situation blandt andet at trække den kommende topmodel Honor 20 ud af det europæiske marked, hvis salget ikke bliver som forventet, når modellen lanceres i Europa på fredag.

Ifølge Bloomberg forventer ‘marketing-folk og salgs-ansvarlige’ hos Huawei et samlet fald i salgs-volumen på mellem 40 millioner og 60 millioner enheder i år.

Problemerne på de vestlige markeder har til gengæld for alvor fået Huawei til at rette blikket mod det hjemlige kinesiske marked.

Her vil Huawei sigte efter at komme til at sidde på halvdelen af markedet i år.

Læs også:

Huawei stormer frem: Her er verdens største smartphone-producenter lige nu - Apple åndes i nakken af endnu en kinesisk producent

Google: Huawei-forbud kan blive en kæmpe sikkerheds-trussel for USA

Store tech-firmaer forbyder ansatte at drøfte teknologi med Huawei: Kan ramme 5G-udviklingen

Er Huawei truet på livet? Her er konsekvenserne af Google-forbud og amerikansk modstand




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere