Trump raser mod kryptovaluta: Kræver at Facebook og andre skal underlægges finansiel regulering

USA’s præsident Donald Trump raser over kryptovaluta, som han mener ‘ikke er rigtige penge’ og som er ‘baseret på tynd luft.’ Facebook og andre kryptovaluta-leverandører skal underlægges regulering, mener han.

Artikel top billede

Den amerikanske præsident Donald Trump langer ud efter kryptovaluta som bitcon og Facebooks kommende libra.

Det sker i sædvanlige Trump-stil på Twitter, som præsidenten torsdag anvendte til at udsende en række beskeder om kryptovalutaerne.

“Jeg er ikke fan af bitcoin og andre kryptovalutaer, som ikke er penge, og hvis værdi er meget volatil og baseret på tynd luft,” skriver han.

Facebook meddelte fornylig, at selskabet vil lancere sin egen kryptovaluta.

Det kan du læse mere om her: Facebook løfter sløret for sin egen kryptovaluta: Her er valutaen, der skal gøre Facebook til kæmpespiller på finansområdet

Men skal det ske, vil det kræve en ny tilgang, mener Donald Trump.

“Hvis Facebook og andre virksomheder vil være banker, må de søge om at få tilladelse [at få en ny ‘banking charter,’ red] og underlægge sig alle bank-regler, ligesom andre banker - både nationale og internationale,” tweeter Donald Trump.

Den amerikanske nationalbank meddelte onsdag, at den ikke vil give tilladelse til Facebooks plan om at lancere libra, medmindre Facebook adresserer en række problemstillinger om blandt andet privacy, hvidvask, forbruger-beskyttelse og finansiel stabilitet.

Læs også:

Store lande reagerer omgående på Facebooks nye kryptovaluta: Kan få konsekvenser

Har Facebook overtrådt en rød linje med sin kryptosatsning? Mangler kun nationalsang og et fodboldlandshold for at kunne kalde sig for en selvstændig stat

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job