Trump raser mod kryptovaluta: Kræver at Facebook og andre skal underlægges finansiel regulering

USA’s præsident Donald Trump raser over kryptovaluta, som han mener ‘ikke er rigtige penge’ og som er ‘baseret på tynd luft.’ Facebook og andre kryptovaluta-leverandører skal underlægges regulering, mener han.

Artikel top billede

Den amerikanske præsident Donald Trump langer ud efter kryptovaluta som bitcon og Facebooks kommende libra.

Det sker i sædvanlige Trump-stil på Twitter, som præsidenten torsdag anvendte til at udsende en række beskeder om kryptovalutaerne.

“Jeg er ikke fan af bitcoin og andre kryptovalutaer, som ikke er penge, og hvis værdi er meget volatil og baseret på tynd luft,” skriver han.

Facebook meddelte fornylig, at selskabet vil lancere sin egen kryptovaluta.

Det kan du læse mere om her: Facebook løfter sløret for sin egen kryptovaluta: Her er valutaen, der skal gøre Facebook til kæmpespiller på finansområdet

Men skal det ske, vil det kræve en ny tilgang, mener Donald Trump.

“Hvis Facebook og andre virksomheder vil være banker, må de søge om at få tilladelse [at få en ny ‘banking charter,’ red] og underlægge sig alle bank-regler, ligesom andre banker - både nationale og internationale,” tweeter Donald Trump.

Den amerikanske nationalbank meddelte onsdag, at den ikke vil give tilladelse til Facebooks plan om at lancere libra, medmindre Facebook adresserer en række problemstillinger om blandt andet privacy, hvidvask, forbruger-beskyttelse og finansiel stabilitet.

Læs også:

Store lande reagerer omgående på Facebooks nye kryptovaluta: Kan få konsekvenser

Har Facebook overtrådt en rød linje med sin kryptosatsning? Mangler kun nationalsang og et fodboldlandshold for at kunne kalde sig for en selvstændig stat

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef for It Operations i Cyberdivisionen i Forsvarsministeriet Materiel- og Indkøbsstyrelsen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S