Microsoft betaler over 150 millioner for at slippe ud af korruptionsanklage: "Jeg er skuffet over at dele nogle nyheder i dag, som jeg håber, at vi aldrig behøver at gentage"

Microsofts ungarske afdeling har angiveligt forsøgt at bestikke offentlige embedsmænd. Nu har Microsoft indvilliget i at betale mere end 25 millioner dollars i et forlig, der også trækker tråde til Saudi-Arabien og Thailand. "Vi blev dybt skuffede og flove, da vi første gang blev opmærksomme på det," lyder det i en mail fra Microsoft-toppen til alle selskabets medarbejdere.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er korruptionsbeskyldningerne mod Microsoft
  • Sådan har Microsoft-toppen reageret
  • Læs mailen fra Microsoft-direktør til alle de over 140.000 medarbejdere, arbejder hos Microsoft
704
3:45 min
Mandag valgte Microsoft at betale mere end 25 millioner dollars svarende til omkring 166 millioner kroner for at komme ud af anklager om bestikkelse af embedsmænd i Ungarn.

Techgiganten fra Redmond indgik forlig med både det amerikanske finanstilsyn, Securities and Exchange Commission (SEC), og det amerikanske justitsministerium, Department of Justice.

Det skriver [url=https://www.cnet.com/news/microsoft-shells-out-25-million-to-settle-bribery-investigation/?ftag=COS-05-10aaa0b]Cnet.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job