Microsoft betaler over 150 millioner for at slippe ud af korruptionsanklage: "Jeg er skuffet over at dele nogle nyheder i dag, som jeg håber, at vi aldrig behøver at gentage"

Microsofts ungarske afdeling har angiveligt forsøgt at bestikke offentlige embedsmænd. Nu har Microsoft indvilliget i at betale mere end 25 millioner dollars i et forlig, der også trækker tråde til Saudi-Arabien og Thailand. "Vi blev dybt skuffede og flove, da vi første gang blev opmærksomme på det," lyder det i en mail fra Microsoft-toppen til alle selskabets medarbejdere.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er korruptionsbeskyldningerne mod Microsoft
  • Sådan har Microsoft-toppen reageret
  • Læs mailen fra Microsoft-direktør til alle de over 140.000 medarbejdere, arbejder hos Microsoft
704
3:45 min
Mandag valgte Microsoft at betale mere end 25 millioner dollars svarende til omkring 166 millioner kroner for at komme ud af anklager om bestikkelse af embedsmænd i Ungarn.

Techgiganten fra Redmond indgik forlig med både det amerikanske finanstilsyn, Securities and Exchange Commission (SEC), og det amerikanske justitsministerium, Department of Justice.

Det skriver [url=https://www.cnet.com/news/microsoft-shells-out-25-million-to-settle-bribery-investigation/?ftag=COS-05-10aaa0b]Cnet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics