Microsoft betaler over 150 millioner for at slippe ud af korruptionsanklage: "Jeg er skuffet over at dele nogle nyheder i dag, som jeg håber, at vi aldrig behøver at gentage"

Microsofts ungarske afdeling har angiveligt forsøgt at bestikke offentlige embedsmænd. Nu har Microsoft indvilliget i at betale mere end 25 millioner dollars i et forlig, der også trækker tråde til Saudi-Arabien og Thailand. "Vi blev dybt skuffede og flove, da vi første gang blev opmærksomme på det," lyder det i en mail fra Microsoft-toppen til alle selskabets medarbejdere.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er korruptionsbeskyldningerne mod Microsoft
  • Sådan har Microsoft-toppen reageret
  • Læs mailen fra Microsoft-direktør til alle de over 140.000 medarbejdere, arbejder hos Microsoft
704
3:45 min
Mandag valgte Microsoft at betale mere end 25 millioner dollars svarende til omkring 166 millioner kroner for at komme ud af anklager om bestikkelse af embedsmænd i Ungarn.

Techgiganten fra Redmond indgik forlig med både det amerikanske finanstilsyn, Securities and Exchange Commission (SEC), og det amerikanske justitsministerium, Department of Justice.

Det skriver [url=https://www.cnet.com/news/microsoft-shells-out-25-million-to-settle-bribery-investigation/?ftag=COS-05-10aaa0b]Cnet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job