Hackerangreb koster amerikansk kreditgigant rekordbøde på over fire milliarder

Den amerikanske kreditkort-kæmpe Equifax får en bøde på svimlende 700 millioner dollar for det datalæk, der i 2017 ramte virksomheden og kostede millioner af amerikanere deres data.

Artikel top billede

Et databrud i 2017 betød, at 147 millioner amerikanere mistede deres personoplysninger fra selskabet Equifax.

Nu har selskabet indgået et forlig med den amerikanske stat, der betyder, at virksomheden skal betale 700 millioner dollar til den amerikanske stat, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det svarer til 4,6 milliarder kroner og er dermed den største bøde, som et amerikansk selskab nogensinde har fået for et datalæk. Alligevel bliver bøden kritiseret for at være alt for lille.

Læs også: CIO hos Equifax dømt for insiderhandel i forbindelse med voldsomt hackerangreb

“Forliget er bare en lille dråbe i den spand af Equifax' ringeagt for, hvad 'privacy' betyder for amerikanske familier,” lyder det fra den demokratiske senator Sherrod Brown ifølge Reuters.

Datalækket i 2017 betød blandt andet, at de mange millioner ramte mistede personnumre og kørekortsoplysninger.

Lækket skyldes, at Equifax ikke var godt nok beskyttet mod et hackerangreb, der ramte selskabet, og hvis bagmænd aldrig er blevet identificeret.

Virksomheder bruger stadig samme sikkerhedssoftware

Selvom hackerangrebet mod Equifax er et af de største og mest alvorlige i nyrere tid, så brugte over halvedelen af virksomhederne i Fortune Global 100, ifølge mediet ZDNet, stadig samme sikkerhedsprogram i maj sidste år, som Equifax fik hacket.

Fortune Global 100 er en liste over de 100 største virksomheder i verden målt på omsætning og tæller blandt andre Apple, General Motors, Verizon og Microsoft.

Læs også: Kreditbureau mistede følsomme oplysninger om 143 millioner mennesker – og tabte en milliard dollars på få minutter

Læs også: Milliarder af brugeres data flyder rundt på nettet: Her er de fem største datalæk i det 21. århundrede

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,