Hackerangreb koster amerikansk kreditgigant rekordbøde på over fire milliarder

Den amerikanske kreditkort-kæmpe Equifax får en bøde på svimlende 700 millioner dollar for det datalæk, der i 2017 ramte virksomheden og kostede millioner af amerikanere deres data.

Artikel top billede

Et databrud i 2017 betød, at 147 millioner amerikanere mistede deres personoplysninger fra selskabet Equifax.

Nu har selskabet indgået et forlig med den amerikanske stat, der betyder, at virksomheden skal betale 700 millioner dollar til den amerikanske stat, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det svarer til 4,6 milliarder kroner og er dermed den største bøde, som et amerikansk selskab nogensinde har fået for et datalæk. Alligevel bliver bøden kritiseret for at være alt for lille.

Læs også: CIO hos Equifax dømt for insiderhandel i forbindelse med voldsomt hackerangreb

“Forliget er bare en lille dråbe i den spand af Equifax' ringeagt for, hvad 'privacy' betyder for amerikanske familier,” lyder det fra den demokratiske senator Sherrod Brown ifølge Reuters.

Datalækket i 2017 betød blandt andet, at de mange millioner ramte mistede personnumre og kørekortsoplysninger.

Lækket skyldes, at Equifax ikke var godt nok beskyttet mod et hackerangreb, der ramte selskabet, og hvis bagmænd aldrig er blevet identificeret.

Virksomheder bruger stadig samme sikkerhedssoftware

Selvom hackerangrebet mod Equifax er et af de største og mest alvorlige i nyrere tid, så brugte over halvedelen af virksomhederne i Fortune Global 100, ifølge mediet ZDNet, stadig samme sikkerhedsprogram i maj sidste år, som Equifax fik hacket.

Fortune Global 100 er en liste over de 100 største virksomheder i verden målt på omsætning og tæller blandt andre Apple, General Motors, Verizon og Microsoft.

Læs også: Kreditbureau mistede følsomme oplysninger om 143 millioner mennesker – og tabte en milliard dollars på få minutter

Læs også: Milliarder af brugeres data flyder rundt på nettet: Her er de fem største datalæk i det 21. århundrede

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job