Politiet ransager it-sikkerhedsfirma efter bulgarsk kæmpehack

Politiet i Bulgarien har foretaget en razzia hos it-sikkerhedsvirksomhed, der menes at have haft forbindelse til det enorme datalæk, som var skyld i, at mere end fem millioner bulgarer fik deres skatteoplysninger hacket.

Artikel top billede

Det bulgarske politi har været på besøg hos it-sikkerhedsfirmaet Tad Group, hvor kontorer blev ransagede og computere beslaglagt.

En ledende medarbejder er i samme ombæring blevet tilbageholdt.

Det skriver Reuters.

Ransagelsen sker som følge af det datalæk, der for nyligt var skyld i, at landets skattesystem (National Revenue Agency) fik lænset 10,7 gigabyte filer med personlige og økonomiske data om over fem millioner bulgarer.

Læs mere om det her: Bulgarsk kæmpehack: Et helt lands skatteoplysninger flagrer nu omkring på nettet

Tad Group er kommet i fokus under politiets efterforskning, efter at en 20-årig medarbejder fra it-sikkerhedsfirmaet tidligere blev anholdt, men senere løsladt under kaution og besked om ikke at forlade landet.

Politiet er dog af den opfattelse, at der har været flere personer bag, hvad politiet mener er et koordineret angreb.

Indtil videre peger politiets efterforskning ifølge Reuters på, at der ikke har været udenlandsk indblanding.

Tad Group er en amerikansk it-sikkerhedsvirksomhed, men har også et hovedkontor i Bulgarien.

Skattemyndigheden i Bulgarien kan se frem til en bøde på op til 20 millioner euro svarende til knap 150 millioner kroner som følge af det enorme datalæk.

Ifølge det finansielle medie Capital indholdte det lækkede data også filer fra EU's netværk mod svindel, EUROFISC, der bidrager til, at de europæiske skattemyndigheder kan dele information om bedrageri og forhindre skattesvindel.

Læs også: Russisk efterretningstjeneste udsat for historisk stort datalæk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg