Politiet ransager it-sikkerhedsfirma efter bulgarsk kæmpehack

Politiet i Bulgarien har foretaget en razzia hos it-sikkerhedsvirksomhed, der menes at have haft forbindelse til det enorme datalæk, som var skyld i, at mere end fem millioner bulgarer fik deres skatteoplysninger hacket.

Artikel top billede

Det bulgarske politi har været på besøg hos it-sikkerhedsfirmaet Tad Group, hvor kontorer blev ransagede og computere beslaglagt.

En ledende medarbejder er i samme ombæring blevet tilbageholdt.

Det skriver Reuters.

Ransagelsen sker som følge af det datalæk, der for nyligt var skyld i, at landets skattesystem (National Revenue Agency) fik lænset 10,7 gigabyte filer med personlige og økonomiske data om over fem millioner bulgarer.

Læs mere om det her: Bulgarsk kæmpehack: Et helt lands skatteoplysninger flagrer nu omkring på nettet

Tad Group er kommet i fokus under politiets efterforskning, efter at en 20-årig medarbejder fra it-sikkerhedsfirmaet tidligere blev anholdt, men senere løsladt under kaution og besked om ikke at forlade landet.

Politiet er dog af den opfattelse, at der har været flere personer bag, hvad politiet mener er et koordineret angreb.

Indtil videre peger politiets efterforskning ifølge Reuters på, at der ikke har været udenlandsk indblanding.

Tad Group er en amerikansk it-sikkerhedsvirksomhed, men har også et hovedkontor i Bulgarien.

Skattemyndigheden i Bulgarien kan se frem til en bøde på op til 20 millioner euro svarende til knap 150 millioner kroner som følge af det enorme datalæk.

Ifølge det finansielle medie Capital indholdte det lækkede data også filer fra EU's netværk mod svindel, EUROFISC, der bidrager til, at de europæiske skattemyndigheder kan dele information om bedrageri og forhindre skattesvindel.

Læs også: Russisk efterretningstjeneste udsat for historisk stort datalæk

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune