Nu prøver Samsung igen: Vores foldemobil er klar til september

Den endelige lancering af Samsungs unikke foldemobil, Galaxy Fold, nærmer sig. Flere komponenter er blevet revideret.

Artikel top billede

Samsungs innovative foldemobil, Galaxy Fold, har haft en svær start. Blot få dage efter at de første testversioner kom ud til pressen, lød meldingerne om problemer og defekter med den særlige bøjelige skærm i hybrid-enheden.

Samsung trak hurtigt stikket til enhedens officielle lancering. Men nu skulle Samsungs avancerede ’Galaxy Fold’ være klar.

På selskabets hjemmeside beskriver Samsung hvordan flere af svaghederne er blevet adresseret. Nu er beskyttelsesfilmen omkring skærmen udvidet, så det ikke længere let kan fjernes, mens selve foldemekanismen er revideret, så den ikke længere er sart overfor støv og andre små fremmedlegemer.

Efter oprindeligt at skulle have debut i maj måned, melder selskabet nu, at hybrid-mobilen med tablet ombord bliver tilgængelige i udvalgte markeder fra september måned. Den præcise dato oplyses ikke.

Det danske marked var oprindeligt udset som værende et af de første, hvor den særlige enhed ville få debut.

Debutprisen på 1.980 amerikanske dollar, knap 13.300 kroner, justerer selskabet ikke.

Se også: Samsung-topchef om kaotisk lancering af Galaxy Fold: “Det har været pinligt. Jeg pressede det igennem”

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job