Cybersikkerheds-chef afmonterer frygt for at flytte danske teledata til Rumænien

TDC's mobilnetværk flytter til Rumænien, og det har rejst spørgsmålet om, hvorvidt danskernes data er sikre i hovedstaden Bukarest. Men chefen for Center for Cybersikkerhed, Thomas Lund Sørensen, afblæser faren ved at flytte danske teledata ud af landet.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Den 31. august outsourcer danske TDC kontrollen med sit telenetværk til Ericssons Network Operations Center i den rumænske hovedstad Bukarest.

Dermed vil teledata på tre millioner danskere og data fra alle danske mobiltelefoner opbevares i Rumænien.

Det har skabt frygt for, om danskernes teledata er sikre, når de flyttes ud af landet.

Det kan du læse mere om her: Stort dansk telecenter skal flyttet fra Frederiksberg til Rumænien: Nu stiger frygten for at hemmelig spiontjenester kan få adgang til danske teledata

Men nu har chefen for Center for Cybersikkerhed, Thomas Lund Søresen, været ude og sige til Dagbladet Politiken, at der ikke er grund til politisk bekymring.

Mediet har spurgt cybersikkerheds-chefen hvorvidt, der er en sikkerhedsrisiko ved, at kontrollen med TDC's mobilnetværk udflyttes til Rumænien:

"Først er det vigtigt at slå fast, at det ikke er indholdsdata, som tilgår Rumænien. I nogle medier har det fremstået, som om der bliver adgang til indholdet af sms’er, telefonsamtaler og websider. Det er ikke tilfældet. NOC’en er et sted, hvor man undersøger fejlalarmer. Det kan være en antenne, der er faldet ud, eller i den dur. Man ser, om der er noget galt – og hvis det er tilfældet, så sender man besked til teknikere i Danmark om, at det skal fikses, eller fikser det i NOC’en", fortæller Thomas Lund Sørensen til mediet.

Du kan læse mere om udflytningen her: Kontrol med TDC's telenetværk flytter til Rumænien: "Det er i allerhøjeste grad et problem

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS