Telenor bortviser chef og tre sælgere i Danmark efter stort fupnummer: Har udleveret mobiltelefoner til kriminelle grupper og snydt svage kunder

En Telenor-butik i Hundige danner rammen om en opsigtsvækkende sag, der har ramt et af Danmarks største teleselskaber. Her har sælgere solgt flere abonnementer til svage og ældre kunder, ligesom der er udleveret et ukendt antal dyre mobiltelefoner og sim-kort til kriminelle grupper.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Norske Telenor, der er et af de største teleselskaber i Danmark, har siden slutningen af juli bortvist en chef og tre sælgere i Danmark.

Det sker som følge af, at flere kunder er blevet narret til at betale for flere abonnementer, end de har behov for, samt kriminelle grupper har fået udleveret et ukendt antal dyre telefoner, sim-kort og andet udstyr.

Det er sket ved hjælp af falsk billed-id.

Det skriver Ekstra Bladet, der også beskriver, hvordan Telenors egne undersøgelser har vist, at det er personer fra Rumænien, der har haft et tæt samarbejde med de pågældende Telenor-medarbejdere.

Læs også: Tjek tallene: Så mange GB downloader danskerne hver måned

Flere butikschefer er suspenderet

Det store fupnummer tager sit udspring i Bilka i Hundige, hvor Telenor har lejet sig ind.

Her har flere af de pågældende medarbejdere over for ledelsen erkendt, at de igennem længere tid har overtrådt selskabets regler for brug af billed-id, ligesom de også erkender systematisk at have solgt abonnementer ved at udnytte uvidenhed hos ældre og svage kunder.

Ifølge Ekstra Bladet er teleselskabet nu ved at undersøge om lignende fupnumre har fundet sted andre steder på Sjælland.

Det har resulteret i, at yderligere to Telenor-butikschefer på Sjælland er blevet er suspenderet, ifølge Ekstra Bladets kilder.

Læs også: Telenor og Telia går i luften med 5G-netværk i Danmark: Her er de første master

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til Indkøb og Licenser

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job