Stort dansk mediehus ramt af it-nedbrud: 12 danske medier er gået i sort

Hjemmesiderne hos 12 JP/Politikens Hus-medier er gået i sort. Jylland-Posten er blandt de ramte medier.

Artikel top billede

Danmarks største privatejede mediehus, JP/Politikens Hus, er fredag blevet ramt af et større it-nedbrud.

Nedbruddet har fået minimum 12 danske medier til at gå i sort online.

Der er tale om Jyllands-Posten hjemmeside samt samtlige 11 Watch Mediers hjemmeside, der er gået ned som følge af nedbruddet.

Nærmere bestemt er der tale medierne FinansWatch, MediaWatch, EnergiWatch, PolicyWatch, AdvokatWatch, ItWatch, FødevarerWatch, EjendomsWatch, ShippingWatch, MedWatch og AMWatch.

Alle 12 mediers hjemmesider har været nede længere i tid i løbet af formiddagen.

Ekstra Bladet og Politiken, der også er ejet af JP/Politikens Hus, er tilsyneladende ikke ramt af nedbruddet.

Læs også: Kæmpe-nedbrud hos Interxion har ramt danske servere i tusindvis: Vandlæk på køleanlæg har fået store it-systemer og flere medier til at gå i sort

Mediehus er endnu ikke vendt tilbage på henvendelser

Computerworld har både forsøgt at få en kommentarer fra CIO hos JP/Politiken hus, Søren Svendsen, og selskabets CPO, Per Palmkvist Knudsen.

Per Palmkvist Knudsen oplyser i en mail, at han ikke længere er involveret i it-driften, men han har sendt Computerworlds spørgsmål videre til de rette personer.

Computerworld har spurgt JP/Politikens Hus om årsagen til nedbruddet samt, hvor mange medier, der er ramt, og hvornår mediehuset forventer, at alle de ramte mediers hjemmesider er oppe at køre igen.

Søren Svendsen er ikke vendt tilbage på Computerworlds henvendelse.

Læs også: En uge efter det store Interxion-nedbrud: Millionregninger for akut fejlsøgning og brudte SLA’er lurer

Her er beskeden fra Watch Medier

Flere af medierne hos Watch Medier har efterfølgende lagt følgende besked på deres hjemmesider omkring klokken 12.10.

"Vi oplever i øjeblikket tekniske problemer på Watch Medier. Vi arbejder på højtryk for at rette fejlen og beklager ulejligheden."

Computerworld har 12.35 formået at få sporadisk adgang til ITWatch, MedWatch og AdvokatWatch.

De resterende Watch Medier har ikke været mulige at tilgå for Computerworld.

Læs også: Stort it-nedbrud forhindrer check-in hos internationalt flyselskab: Passagerer ramt af lange køer, aflysninger og forsinkelser

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network