Regionsrådsformand erkender at Systematic-løsning fungerer bedre: Men holder fast i Sundhedsplatformen

Formanden for Region Hovedstaden Sophie Hæstorp Andersen (S) erkender, at de jyske regionernes patient-system fra danske Systematic virker bedre end Sundhedsplatformen. Alligevel afviser hun at skifte systemet ud.

Artikel top billede

(Foto: PR foto / Jens Astrup)

Region Sjælland og Region Hovedstaden valgte at implementere Sundhedsplatformen fra amerikanske Epic, mens de jyske regioner valgte Systematic som leverandør.

Det sidste har vist sig at være den bedste beslutning, siger regionsrådsformand for Region Hovedstaden, Sophie Hæstorp Andersen (S) til Politiken.

Hun understreger samtidig, at Sundhedsplatformen fungerer fornuftigt for rigtig mange men erkender, at der stadig er problemer med systemet, som skal løses.

Læs også: Sundhedsplatformen igen skyld i medicinkoks: Byttede rundt på stofskiftemedicin

Derfor afviser hun også, at der kan blive tale om at skifte Sundhedsplatformen ud, med det system de jyske regioner får leveret af Systematic.

"Vi ville ikke skifte fra noget velfungerende til noget andet velfungerende. Vi ville skifte fra noget, som vi allerede er et godt skridt på vejen med, men som vi ikke er nået i mål med, til noget, som vi skulle begynde fuldstændig forfra med at tilpasse. Ja, måske ville det endda være et andet amerikansk system. Det er jo dem, der er førende internationalt på området," siger regionsrådsformanden til avisen.

Listen over dårlige sager for Sundhedsplatformen og det amerikansk selskab Epic der står bag er lang.

Alt fra fejlmedicinering og dyr implementering har fået flere til at kritisere systemet i stærke vendinger.

Læs også:

Kaotisk implementering af Sundhedsplatformen afsløret: "Skal patienten have amputeret det venstre ben eller det rigtige ben?"

Udgifterne til Region Hovedstadens it-afdeling er steget med over 20 procent siden køb af Sundhedsplatformen: Overstiger nu 1,5 milliarder kroner

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S