Regionsrådsformand erkender at Systematic-løsning fungerer bedre: Men holder fast i Sundhedsplatformen

Formanden for Region Hovedstaden Sophie Hæstorp Andersen (S) erkender, at de jyske regionernes patient-system fra danske Systematic virker bedre end Sundhedsplatformen. Alligevel afviser hun at skifte systemet ud.

Artikel top billede

(Foto: PR foto / Jens Astrup)

Region Sjælland og Region Hovedstaden valgte at implementere Sundhedsplatformen fra amerikanske Epic, mens de jyske regioner valgte Systematic som leverandør.

Det sidste har vist sig at være den bedste beslutning, siger regionsrådsformand for Region Hovedstaden, Sophie Hæstorp Andersen (S) til Politiken.

Hun understreger samtidig, at Sundhedsplatformen fungerer fornuftigt for rigtig mange men erkender, at der stadig er problemer med systemet, som skal løses.

Læs også: Sundhedsplatformen igen skyld i medicinkoks: Byttede rundt på stofskiftemedicin

Derfor afviser hun også, at der kan blive tale om at skifte Sundhedsplatformen ud, med det system de jyske regioner får leveret af Systematic.

"Vi ville ikke skifte fra noget velfungerende til noget andet velfungerende. Vi ville skifte fra noget, som vi allerede er et godt skridt på vejen med, men som vi ikke er nået i mål med, til noget, som vi skulle begynde fuldstændig forfra med at tilpasse. Ja, måske ville det endda være et andet amerikansk system. Det er jo dem, der er førende internationalt på området," siger regionsrådsformanden til avisen.

Listen over dårlige sager for Sundhedsplatformen og det amerikansk selskab Epic der står bag er lang.

Alt fra fejlmedicinering og dyr implementering har fået flere til at kritisere systemet i stærke vendinger.

Læs også:

Kaotisk implementering af Sundhedsplatformen afsløret: "Skal patienten have amputeret det venstre ben eller det rigtige ben?"

Udgifterne til Region Hovedstadens it-afdeling er steget med over 20 procent siden køb af Sundhedsplatformen: Overstiger nu 1,5 milliarder kroner

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S