Dansk fibergigant skal betale op mod 16 millioner kroner for vicedirektørs opsigelse

Det kommer til at koste det nyfusionerede fiberselskab Norlys op mod tre årslønninger, at vicedirektøren har sagt sit direktørjob op.

Artikel top billede

Martin Romvig, vicedirektør for det nyetablerede selskab Norlys og tidligere direktør i Eniig, har sagt sit job op.

Pressefoto Eniig. (Foto: Anders Kavin / Anders Kavin)

Martin Romvig, viceadministrerende direktør hos Danmarks nye bredbåndskæmpe Norlys, har sagt sin stilling op.

Norlys, der er en fusion mellem energi- og fiberselskaberne Eniig og SE, kan i forbindelse med opsigelsen ende med at betale mere end 16 millioner kroner i vederlag til Martin Romvig.

Martin Romvig vil, hvis han ikke tiltræder i et nyt job inden for de næste to år, få hvad der der svarer til tre års løn.

Kompensationen er fordelt således, at Martin Romvig får løn de næste 24 måneder, men modtager derudover også et et års løn i kompensation.

Det skriver Finans.

"Det betyder, at Martin Romvig vil få løn fra Norlys i 24 måneder, men hvis han tiltræder i et nyt job i denne periode, vil der ske en modregning i udbetalingen fra Norlys. Som led i fusionsforhandlingen er der desuden aftalt 12 måneder kompensation," oplyser Eniigs presseafdeling til Finans.

Årsløn på 5,4 millioner kroner

Martin Romvig havde i 2018 en årsløn på omkring 5,4 millioner kroner, hvis man medregner pension og andre goder.

Norlys ønsker ikke at oplyse til Finans, hvor dyr Martin Romvigs opsigelse bliver, men ifølge Finans' beregninger af direktørens tidligere løn som direktør hos Eniig betyder fratrædelsen, at han kan gå derfra med om mod 16,4 millioner kroner.

Integrationen mellem de to selskaber Eniig og SE kommer til at tage to år. Den skal udløse samlede synergi-gevinster på op mod en kvart milliard kroner.

Det kan du læse mere om her: Kæmpe fiberfusion på vej: Konkurrencerrådet giver grønt lys til fusion mellem SE og Eniig - men de skal makke ret

Som led i fusionsaftalen mellem de to selskaber blev det SE's direktør, Niels Duedahl, der endte i direktørstolen for Norlys.

Norlys kommer til at have Danmarks største fibernet og er på tv- og bredbåndsmarkedet næststørst efter Yousee, da Norlys står bag Stofa og Boxer.

Læs også:

Fiberselskaberne Eniig og SE fusionerer: Det nye selskab skal servicere mere end en million tv- og internetkunder

Ni ting du bør bide mærke i i den nye regeringsaftale: Kan få betydning for it-sektoren

Eniig ansætter ny it-direktør: Morten Mathiasen skal stå i spidsen for stor it-omlægning

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S