Apple og Google har aflyttet og nedskrevet danskeres samtaler: "Jeg har overhørt skænderier, samlejer samt almindelige samtaler"

Google og Apple har via tjenesterne Siri og Assistant aflyttet og nedskrevet danskeres samtaler, uden at personerne var klar over det. Det skriver Politiken, der har snakket med projektansatte hos selskaber, som techgiganterne har hyret ind til formålet.

Artikel top billede

De to techgiganter, Google og Apple, har aflyttet og nedskrevet danskeres samtaler, som de næppe var klar over.

Det skriver Politiken, der har været i kontakt med tre tidligere og nuværende kilder, som bekræfter, at de har været med til at gennemlytte og transskribere danskernes samtaler gennem virksomheder, som techselskaberne har hyret til formålet.

Samtalerne og lydene kommer fra brugere af Apples Siri og Googles Assistant. Her fortæller Politikens anonyme kilder, at de har lagt øre til optagelelser, som de ikke mener, at brugernes ønskede skulle optages.

"Alt blev transskriberet. Når optagelserne kom ind, filtrerede vi ikke nogen fra. Arbejdet var det samme – at skrive ned, hvad der blev sagt. Jeg har overhørt skænderier, samlejer samt almindelige samtaler, der tydeligt ikke henvender sig mod Siri," fortæller en anonym kilde til Politiken.

Denne kilde har transskriberet optagelser fra Siri i 2016 hos en af Apples underleverandører. Her nedskrev han "et par hundred lydfiler om dagen", skriver mediet.

I de to selskabers privatlivsreglementer fremgår det, at optagelser ved digitale assistenter kan blive gemt og brugt til at forbedre produktet. Herved giver brugerne deres tilladelse til, at lydoptagelserne kan benyttes. Men det er ikke specificeret af reglementerne, at det er mennesker, der sidder og lytter folks samtaler og dagligdagssituationer igennem.

Det er tidligere kommet frem, at Google og Apple har aflyttet brugerenes samtaler i andre lande.

Det kan du læse mere om her:

Microsoft slutter sig til de andre tech-selskaber: Lytter også til brugernes samtaler

Whistleblower afslører: Apple-leverandører lytter ofte med på private samtaler

Facebook betaler leverandører for at udskrive brugeres samtaler

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S