Apple og Google har aflyttet og nedskrevet danskeres samtaler: "Jeg har overhørt skænderier, samlejer samt almindelige samtaler"

Google og Apple har via tjenesterne Siri og Assistant aflyttet og nedskrevet danskeres samtaler, uden at personerne var klar over det. Det skriver Politiken, der har snakket med projektansatte hos selskaber, som techgiganterne har hyret ind til formålet.

Artikel top billede

De to techgiganter, Google og Apple, har aflyttet og nedskrevet danskeres samtaler, som de næppe var klar over.

Det skriver Politiken, der har været i kontakt med tre tidligere og nuværende kilder, som bekræfter, at de har været med til at gennemlytte og transskribere danskernes samtaler gennem virksomheder, som techselskaberne har hyret til formålet.

Samtalerne og lydene kommer fra brugere af Apples Siri og Googles Assistant. Her fortæller Politikens anonyme kilder, at de har lagt øre til optagelelser, som de ikke mener, at brugernes ønskede skulle optages.

"Alt blev transskriberet. Når optagelserne kom ind, filtrerede vi ikke nogen fra. Arbejdet var det samme – at skrive ned, hvad der blev sagt. Jeg har overhørt skænderier, samlejer samt almindelige samtaler, der tydeligt ikke henvender sig mod Siri," fortæller en anonym kilde til Politiken.

Denne kilde har transskriberet optagelser fra Siri i 2016 hos en af Apples underleverandører. Her nedskrev han "et par hundred lydfiler om dagen", skriver mediet.

I de to selskabers privatlivsreglementer fremgår det, at optagelser ved digitale assistenter kan blive gemt og brugt til at forbedre produktet. Herved giver brugerne deres tilladelse til, at lydoptagelserne kan benyttes. Men det er ikke specificeret af reglementerne, at det er mennesker, der sidder og lytter folks samtaler og dagligdagssituationer igennem.

Det er tidligere kommet frem, at Google og Apple har aflyttet brugerenes samtaler i andre lande.

Det kan du læse mere om her:

Microsoft slutter sig til de andre tech-selskaber: Lytter også til brugernes samtaler

Whistleblower afslører: Apple-leverandører lytter ofte med på private samtaler

Facebook betaler leverandører for at udskrive brugeres samtaler

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS