Apple og Google har aflyttet og nedskrevet danskeres samtaler: "Jeg har overhørt skænderier, samlejer samt almindelige samtaler"

Google og Apple har via tjenesterne Siri og Assistant aflyttet og nedskrevet danskeres samtaler, uden at personerne var klar over det. Det skriver Politiken, der har snakket med projektansatte hos selskaber, som techgiganterne har hyret ind til formålet.

Artikel top billede

De to techgiganter, Google og Apple, har aflyttet og nedskrevet danskeres samtaler, som de næppe var klar over.

Det skriver Politiken, der har været i kontakt med tre tidligere og nuværende kilder, som bekræfter, at de har været med til at gennemlytte og transskribere danskernes samtaler gennem virksomheder, som techselskaberne har hyret til formålet.

Samtalerne og lydene kommer fra brugere af Apples Siri og Googles Assistant. Her fortæller Politikens anonyme kilder, at de har lagt øre til optagelelser, som de ikke mener, at brugernes ønskede skulle optages.

"Alt blev transskriberet. Når optagelserne kom ind, filtrerede vi ikke nogen fra. Arbejdet var det samme – at skrive ned, hvad der blev sagt. Jeg har overhørt skænderier, samlejer samt almindelige samtaler, der tydeligt ikke henvender sig mod Siri," fortæller en anonym kilde til Politiken.

Denne kilde har transskriberet optagelser fra Siri i 2016 hos en af Apples underleverandører. Her nedskrev han "et par hundred lydfiler om dagen", skriver mediet.

I de to selskabers privatlivsreglementer fremgår det, at optagelser ved digitale assistenter kan blive gemt og brugt til at forbedre produktet. Herved giver brugerne deres tilladelse til, at lydoptagelserne kan benyttes. Men det er ikke specificeret af reglementerne, at det er mennesker, der sidder og lytter folks samtaler og dagligdagssituationer igennem.

Det er tidligere kommet frem, at Google og Apple har aflyttet brugerenes samtaler i andre lande.

Det kan du læse mere om her:

Microsoft slutter sig til de andre tech-selskaber: Lytter også til brugernes samtaler

Whistleblower afslører: Apple-leverandører lytter ofte med på private samtaler

Facebook betaler leverandører for at udskrive brugeres samtaler

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job