Apple og Google har aflyttet og nedskrevet danskeres samtaler: "Jeg har overhørt skænderier, samlejer samt almindelige samtaler"

Google og Apple har via tjenesterne Siri og Assistant aflyttet og nedskrevet danskeres samtaler, uden at personerne var klar over det. Det skriver Politiken, der har snakket med projektansatte hos selskaber, som techgiganterne har hyret ind til formålet.

Artikel top billede

De to techgiganter, Google og Apple, har aflyttet og nedskrevet danskeres samtaler, som de næppe var klar over.

Det skriver Politiken, der har været i kontakt med tre tidligere og nuværende kilder, som bekræfter, at de har været med til at gennemlytte og transskribere danskernes samtaler gennem virksomheder, som techselskaberne har hyret til formålet.

Samtalerne og lydene kommer fra brugere af Apples Siri og Googles Assistant. Her fortæller Politikens anonyme kilder, at de har lagt øre til optagelelser, som de ikke mener, at brugernes ønskede skulle optages.

"Alt blev transskriberet. Når optagelserne kom ind, filtrerede vi ikke nogen fra. Arbejdet var det samme – at skrive ned, hvad der blev sagt. Jeg har overhørt skænderier, samlejer samt almindelige samtaler, der tydeligt ikke henvender sig mod Siri," fortæller en anonym kilde til Politiken.

Denne kilde har transskriberet optagelser fra Siri i 2016 hos en af Apples underleverandører. Her nedskrev han "et par hundred lydfiler om dagen", skriver mediet.

I de to selskabers privatlivsreglementer fremgår det, at optagelser ved digitale assistenter kan blive gemt og brugt til at forbedre produktet. Herved giver brugerne deres tilladelse til, at lydoptagelserne kan benyttes. Men det er ikke specificeret af reglementerne, at det er mennesker, der sidder og lytter folks samtaler og dagligdagssituationer igennem.

Det er tidligere kommet frem, at Google og Apple har aflyttet brugerenes samtaler i andre lande.

Det kan du læse mere om her:

Microsoft slutter sig til de andre tech-selskaber: Lytter også til brugernes samtaler

Whistleblower afslører: Apple-leverandører lytter ofte med på private samtaler

Facebook betaler leverandører for at udskrive brugeres samtaler

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S