EU indleder undersøgelse mod Facebooks kryptovaluta: Frygter konkurrenceforvridende adfærd

EU Kommissionen er ved at forberede en undersøgelse af Facebooks kommende kryptovaluta Libra. EU frygter Facebook kan misbruge sin position på markedet.

Artikel top billede

Allerede inden Facebook har lanceret sin bebuddet kryptovaluta, Libara, har EU Kommissionen sat gang i en undersøgelse.

Det skriver erhvervsmediet Bloomberg, der har talt med kilder i kommissionen der kender til undersøgelsen.

Kommissionen skal angiveligt undersøge “konkurrencebegrænsende opførsel” for at sikre, at Facebook ikke udelukker andre konkurrenter.

Både EU Kommissionen og Facebook har afvist at kommentere på muligheden for en kommende EU-undersøgelse. Men Facebook har tidligere lovet at tilfredsstille alle lovgivere inden man går i luften med den digitale valuta.

Læs også: Kritikken hagler ned over Facebooks kryptovaluta Libra: Planen er ''desillusioneret" og "sindssyg"

Det er bare to måneder siden Facebook lancerede sin kommende kryptovaluta, der allerede har været udsat for massiv kritik allerede inden den er lanceret.

Flere politikere i Mark Zuckerbergs eget hjemland USA har også kritiseret tiltaget.

"Facebook har gennem skandale efter skandale demonstreret, at det ikke fortjener vores tillid. Det ville være sindssygt at give dem en chance for at eksperimentere med folks bankkonti," lød det ifølge CNBC fra den demokratiske senator Sherrod Brown.

Også politikere fra det republikanske parti har kritiseret planerne efter Facebooks mange skandalesager.

Læs også: Svindel med Facebooks libra-valuta florerer på nettet - og på Facebooks egne sider

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job