EU indleder undersøgelse mod Facebooks kryptovaluta: Frygter konkurrenceforvridende adfærd

EU Kommissionen er ved at forberede en undersøgelse af Facebooks kommende kryptovaluta Libra. EU frygter Facebook kan misbruge sin position på markedet.

Artikel top billede

Allerede inden Facebook har lanceret sin bebuddet kryptovaluta, Libara, har EU Kommissionen sat gang i en undersøgelse.

Det skriver erhvervsmediet Bloomberg, der har talt med kilder i kommissionen der kender til undersøgelsen.

Kommissionen skal angiveligt undersøge “konkurrencebegrænsende opførsel” for at sikre, at Facebook ikke udelukker andre konkurrenter.

Både EU Kommissionen og Facebook har afvist at kommentere på muligheden for en kommende EU-undersøgelse. Men Facebook har tidligere lovet at tilfredsstille alle lovgivere inden man går i luften med den digitale valuta.

Læs også: Kritikken hagler ned over Facebooks kryptovaluta Libra: Planen er ''desillusioneret" og "sindssyg"

Det er bare to måneder siden Facebook lancerede sin kommende kryptovaluta, der allerede har været udsat for massiv kritik allerede inden den er lanceret.

Flere politikere i Mark Zuckerbergs eget hjemland USA har også kritiseret tiltaget.

"Facebook har gennem skandale efter skandale demonstreret, at det ikke fortjener vores tillid. Det ville være sindssygt at give dem en chance for at eksperimentere med folks bankkonti," lød det ifølge CNBC fra den demokratiske senator Sherrod Brown.

Også politikere fra det republikanske parti har kritiseret planerne efter Facebooks mange skandalesager.

Læs også: Svindel med Facebooks libra-valuta florerer på nettet - og på Facebooks egne sider

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS