Kæmpe søgsmål mod Tesla for omfattende brande i solceller: Syv Walmart-stormagasiner ramt

Den amerikanske detalihandelsgigant Walmart har sagsøgt Tesla for en stor millionerstatning efter syv omfattende brande i solpaneler fra Tesla.

Artikel top billede

(Foto: AP Images)

Verdens største detailhandelskæde Walmart har netop sagsøgt Tesla for en millionerstatning, efter at Walmart har oplevet ikke færre end syv ødelæggende brande i Tesla-solpaneler siden 2012, som er monteret på over 240 Walmart-butikker i USA.

Det skriver arstechnica.com

Solpanelerne er produceret og installeret af selskabet SolarCity, som også håndterer service og vedligehold af de mange paneler.

Tesla købte SolarCity i 2016, som på det tidspunkt var tynget af betydelig gæld.

Selskabet er etableret af familie til Teslas stifter og topchef Elon Musk, og han var også både investor og bestyrelsesformand i SolarCity.

Walmart: Systematisk dårligt udført installation og vedligeholdelse

Walmarts søgsmål handler om systematisk dårligt udført installation og vedligeholdelse af solpanelerne.

Så sent som i marts 2018 udbrød der brand i panelerne på taget af en Walmart i Ohio, og i maj 2018 skete det samme med bare otte dages mellemrum på taget af to Walmartbutikker i henholdsvis Maryland og Californien.

Efter de tre brande med så kort mellemrum bad Walmart Tesla om at deaktivere alle Walmarts solpaneler, men alligevel opstod en ny brand i november - denne gang på taget af et andet stormagasin i Californien.

Ifølge Walmart har Tesla endnu ikke betalt en krone af de betydelige udgifter til undersøgelser og reparationer i kølvandet på nogle af de seneste brande.

Ifølge Reuters har Tesla og Walmart sammen efter Walmarts søgsmål besluttet af håndtere alle problemer med Walmarts solpaneler. Selskaberne vil også genetablere funktionen af Walmarts solpaneler, når problemerne er løst, lyder det.

Arstechnica skriver, at Tesla ikke er lykkedes med at vende udviklingen i SolarCity.

Solpanel-divisionen i Tesla har angiveligt kæmpet med produktionsproblemer og faldende markedsandele, og en stor del af de fyringer, som Tesla har foretaget i år, er sket i netop solpanel-divisionen.

Uheldigt tidspunkt for Tesla

Nyheden om produktionsproblemerne og de mange brande kommer på et meget uheldigt tidspunkt for Tesla, som netop er begyndt at modtage forhåndsbestillinger på solpaneler til private hjem over hele verden - også i Danmark.

Der er dog formentlig ikke tale om samme type solpaneler. Panelerne, der skal monteres i blandt andet Danmark, bliver produceret af Panasonic for Tesla på Teslas Gigafactory 2 i Buffalo.

Det kan du læse om her:
Vil du ha’ en Tesla på taget? Nu kan du bestille et traditionelt Tesla-solcelleanlæg i Danmark - se specs her

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network