Huawei langer ud efter USA: Beskylder regeringen for cyberangreb og trusler mod medarbejdere

Huawei beskylder USA's regering for at foretage cyberangreb, der kan infiltrere selskabets systemer og for at true selskabets medarbejdere.

Artikel top billede

Huawei har tirsdag langet ud efter USA's regering.

Det kinesiske gigantselskab mener, at den amerikanske regering har sendt trusler til Huaweis medarbejdere og iværksat cyberangreb, der har til hensigt at infiltrere Huaweis interne systemer.

Det skriver Bloomberg News.

Huawei skriver i en pressemeddelelse, at den amerikanske regering har instrueret myndigheder i at true og manipulere selskabets medarbejdere.

"Den amerikanske regering har brugt alle tilgængelige værktøjer - både retslige og administrative kræfter - for at forstyrre normale arbejdsoperationer for Huawei og tilhørende partnere," skriver selskabet i meddelelsen ifølge mediet.

Huawei oplyser dog ikke, hvordan selskabet er kommet frem til de informationer. Ifølge Bloomberg har repræsentanter fra det amerikanske sikkerhedsråd endnu ikke svaret på beskyldningerne.

Læs mere her: Trods Trumps bandlysning: Amerikanske virksomheder står i kø for at sælge til Huawei

Det kinesiske selskab er blevet sendt ud i et handelsmæssigt limbo fra amerikansk hold, da regeringen tilbage i maj 2019 forbød virksomheder fra USA at handle med Huawei.

Dette forbud, der er blevet modarbejdet af flere amerikanske selskaber, er begrundet med frygten for statslig spionage gennem Huaweis netværk og teknologi.

Indtil videre forløber handlen som tidligere, da USA's handelsministerium forlængede handelsfristen med yderligere 90 dage, som først udløber til november 2019.

Læs mere om konflikten her: USA beskylder Huawei for benytte kodenavne og hemmelige datterselskaber for at skjule aktiviteter i Syrien, Sudan og Iran

Den eskalerende handelskonflikt har fået Huawei til at arbejde på en plan B, der ruster selskabet til en eventuel fremtid uden amerikansk teknologi.

Omkring 90 procent af selskabets smartphones kører på Android-styresystemet, der kommer fra amerikanske Google. Desuden har Huawei også haft stor samhandel med den amerikanske chipproducent Qualcomm.

Men handelsforbuddet har skabt usikkerhed om, hvorvidt det kinesiske selskab kan benytte de amerikanske teknologier i fremtiden.

Læs mere her:Huawei planlægger lancering af ny top-telefon i Europa - trods usikkerhed om adgang til Android og Google apps

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S