Trods Trumps bandlysning: Amerikanske virksomheder står i kø for at sælge til Huawei

130 amerikanske virksomheder har ansøgt om at få lov til at sælge teknologi til kinesiske Huawei, men ingen ansøgninger er endnu blevet godkendt.

Artikel top billede

Det amerikanske handelsministerium har modtaget mere end 130 ansøgninger fra virksomheder, der på trods af præsident Trumps bandlysning af Huawei alligevel ønsker at sælge amerikansk teknologi til Huawei Technologies.

Det oplyser kilder til nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge Reuters har endnu ingen amerikanske virksomheder dog fået godkendt deres ansøgninger.

”Ingen i regeringsapparatet ved, hvad Trump ønsker, og alle er derfor bange for at tage en beslutning uden at vide det,” siger William Reinch, der er tidligere embedsmand i det amerikanske handelsministerium til Reuters.

Kina og USA er i øjeblikket kastet ud i en eskalerende handelskrig, men den amerikanske bandlysning af Huawei i foråret skete dog med henvisning til den nationale sikkerhed.

Bandlysningen betyder, at amerikanske virksomhed fik et total forbud mod at sælge teknologi til Huawei.

Efterfølgende har Donald Trump dog lovet den kinesiske præsident Xi Jinping, at enkelte amerikanske virksomheder vil få lov til at sælge til produkter til Huawei, hvis de ansøgte som en licens.

Læs også: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect