USA beskylder Huawei for benytte kodenavne og hemmelige datterselskaber for at skjule aktiviteter i Syrien, Sudan og Iran

En canadisk domstol har offentliggjort en række amerikanske dokumenter. Her beskylder USA Huawei for at skjule det kinesiske selskabs aktiviteter i Syrien, Sudan og Iran under dæknavne. Huawei afviser beskyldningerne over for Computerworld. "Vores amerikanske advokater vil forsvare vores uskyld i retten," lyder det.

Artikel top billede

Opdateret: Artiklen er opdateret 23. august 2019, klokken 11.08 med kommentar fra Huawei.

Den kinesiske it-gigant Huawei skjuler selskabets aktiviteter i Syrien, Sudan og Iran under kodenavne og hemmelige datterselskaber.

De beskyldninger fremgår nu af en række dokumenter, som den amerikanske regering har sendt den canadiske regering.

I de amerikanske dokumenter beskrives det, hvordan Huawei, ifølge amerikanerne, oprererer under navnet DirectPoint i Sudan og Canicula i Syrien.

Det skriver Bloomberg, der har fået fat i dokumenterne, som i denne uge er blevet frigivet af en canadisk domstol.

Læs også: Huawei er klar med eget styresystem som Android-afløser til efteråret

Ifølge dokumenterne bruger Huawei koden 'A5' som dække for at referere til Syrien og 'A4' som dække for at referere til Iran.

Dokumenterne er sendt fra USA til Canada i forbindelse med, at USA ønsker at få Huaweis finansdirektør, Meng Wanzhou, der er også er datter af Huawei-stifter Ren Zhengfei, udleveret.

Hun blev anholdt i canadiske Vancouver i begyndelsen af december 2018 på baggrund af en amerikansk arrestordre.

Sagen om den mulige udlevering af Meng Wanzhou til USA er sat til at begynde 20. januar og kan risikere først at være færdigafsluttet i oktober 2020.

Meng Wanzhou blev løsladt mod en kaution på på 10 millioner canadiske dollar, svarende til lidt over 50 millioner kroner.

Hun bliver overvåget af de canadiske myndigheder 24 timer i døgnet.

Læs også: Huawei-stifter raser over anholdelse af datter: ”USA vil på ingen måde være i stand til at knuse os”

Her er Huaweis svar

Ifølge Bloomberg har Huawei ikke ønsket at kommentere sagen over for Bloomberg.

Men Huaweis danske afdeling har efterfølgende fremsendt en skriftlig kommentar til Computerworld.

Her afviser Huawei beskyldningerne USA.

"Vi er opmærksomme på dokumenterne, der for nylig er blevet offentliggjort af en canadisk domstol, angående Meng Wanzhous sag. Som Meng Wanzhous advokater tidligere har udtalt, er hun en ærlig forretningskvinde, der ikke har brugt et sekund af sit liv på at planlægge at overtræde amerikansk lov, og Huawei benægter de anklager, der er fremsat i dokumenterne," skriver Liu Yinhanxiao, som er ansvarlig for public affairs og kommunikation hos Huawei i Danmark i det skriftlige svar til Computerworld, der fortsætter:

"Vores amerikanske advokater vil forsvare vores uskyld i retten, og vi stoler på, at det amerikanske retssystem i sidste ende vil nå den samme konklusion."

Derfor er Huawei i konflikt med USA

Meng Wanzhous retssag er bare en af komponenterne i konflikten mellem den kinesiske it-gigant og den amerikanske regering.

Konflikten har ført til, at den amerikanske regering har forbudt amerikanske virksomhed at handle med Huawei med oprindelig virkning fra 19. august, men dagen før kastede USA's handelsministerium en livline ud til selskabet, der fik lov til at fortsætte handlen med amerikanske selskaber, som leverer essentielle komponenter til Huaweis produktion.

I samme ombæring valgte handelsministeriet at sortliste yderligere 46 af Huaweis datterselskaber.

Huawei-stifter Ren Zhengfei har kaldt tiden for "det mest kritiske øjeblik i historien."

Det kan du læse mere om her: Her er Huawei-stifters interne besked til selskabets medarbejdere: "Selskabet står over for et liv eller død-øjeblik"

Se tidslinjen over hele Huaweis konflikt med USA her

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S