Næsten alle amerikanske stater i samlet flok: Åbner kæmpesag mod Google

48 amerikanske delstater går i samlet flok mod Google med kæmpe sag om Googles påvirkning af konkurrencen.

Artikel top billede

48 af de 50 amerikanske delstater samler sig i en stor, fælles sag mod Google, som de mener i al for høj grad dominerer markedet for online-annoncering og søgetrafik.

Kun Californien og Alabama vil ikke med i den fælles sag, som tæller samtlige øvrige delstater i USA plus District of Columbia og Puerto Rico, der også har meldt deres deltagelse.

De 48 delstater er bekymrede for, at Googles forretningsmetoder er med til at give forbrugerne færre valgmuligheder og dårligere forhold end det ville have været tilfældet i et helt frit marked.

Dermed lægger de sig ret tæt op af de bekymringer og formuleringer, der har ligget til grund for de konkurrence-sager og -bøder, som har ramt Google fra EU’s side i de senere år.

Også her har begrundelsen typisk været, at Google i kraft af sin størrelse og tyngde har været i stand til at dominere markeder meget kraftigt og holde konkurrenter mere eller mindre væk fra forbrugernes rækkevide.

De 48 delstater har i første omgang anmodet Google om at levere dokumenter om selskabets annonce-forretning.

Flere statsadvokater fra de forskellige stater siger til amerikanske medier, at undersøgelsen af Googles annonce-forretning kun er første del, og at sagen meget vel vil udvikle sig til også at dække eksempelvis privacy-forhold og andet.

Også Facebook er i flere amerikanske delstaters kikkert.

Læs også:

Kæmpe konkurrence-sag mod Google og Facebook på vej i USA

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S