Peter Warnøes venturefond fik ulovligt millionlån på grund af en administrativ fejl

Nordic Eye, der ejes af Peter Warnøe og Lars Tvede, modtog i 2018 et ulovligt på 2,8 millioner euro, svarende til næsten 21 millioner kroner. Det skyldtes en administrativ fejl, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Peter Warnøe har netop trukket sig midlertidigt fra posten som managing partner og administrerende direktør i it-investorens egen venturefound Nordic Eye.

It-investorens orlov på tre måneder kommer blot få dage, efter det er blevet afsløret, at han skylder mere end 10 millioner kroner, og at han flere gange har modtaget påtaler fra sin revisor i sine regnskaber for at foretage ulovlige lån.

Men problemerne stopper tilsyneladende ikke der for Peter Warnøe.

For Nordic Eye, som Peter Warnøe ejer sammen med Lars Tevede, har
også optaget et ulovligt aktionærlån på 2,8 millioner euro, svarende til 20,8 millioner kroner.

Det skriver Finans.

Lånet er blevet optaget gennem selskabet Nordic Eye Invest ApS, og det har medført en anmærkning fra revisoren i selskabets regnskab for 2018.

Læs også: It-investor Peter Warnøe trækker sig som direktør efter afsløringer

Ulovligt lån beror på administrativ fejl

Revisoren uddyber, at der var tale om en administrativ fejl.

Over for Finans bekræfter Lars Tvede det ulovlige lån, og han oplyser, fejlen skete i forbindelse med venturefondens salg af porteføljeselskabet Weblife.

Nordic Eye Invest havde overset, at der skulle holdes generalforsamling, før udlodningen kunne ske.

"Der skulle have været afholdt en generalforsamling før udbetalingen, men det var ikke noget, jeg vidste, eller var involveret i. Og det var en administrativ fejl i København. Jeg fik blot udbetalt min andel af genvinsten fra salget af Weblife knap tre måneder efter salget af virksomheden," skriver Lars Tvede i en mail til Finans.

Læs også: It-investoren Peter Warnøe erkender ulovlige lån: "Det har været en måde at overleve på"

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Everllence

Senior Software Engineer - R&D

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics