Peter Warnøes venturefond fik ulovligt millionlån på grund af en administrativ fejl

Nordic Eye, der ejes af Peter Warnøe og Lars Tvede, modtog i 2018 et ulovligt på 2,8 millioner euro, svarende til næsten 21 millioner kroner. Det skyldtes en administrativ fejl, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Peter Warnøe har netop trukket sig midlertidigt fra posten som managing partner og administrerende direktør i it-investorens egen venturefound Nordic Eye.

It-investorens orlov på tre måneder kommer blot få dage, efter det er blevet afsløret, at han skylder mere end 10 millioner kroner, og at han flere gange har modtaget påtaler fra sin revisor i sine regnskaber for at foretage ulovlige lån.

Men problemerne stopper tilsyneladende ikke der for Peter Warnøe.

For Nordic Eye, som Peter Warnøe ejer sammen med Lars Tevede, har
også optaget et ulovligt aktionærlån på 2,8 millioner euro, svarende til 20,8 millioner kroner.

Det skriver Finans.

Lånet er blevet optaget gennem selskabet Nordic Eye Invest ApS, og det har medført en anmærkning fra revisoren i selskabets regnskab for 2018.

Læs også: It-investor Peter Warnøe trækker sig som direktør efter afsløringer

Ulovligt lån beror på administrativ fejl

Revisoren uddyber, at der var tale om en administrativ fejl.

Over for Finans bekræfter Lars Tvede det ulovlige lån, og han oplyser, fejlen skete i forbindelse med venturefondens salg af porteføljeselskabet Weblife.

Nordic Eye Invest havde overset, at der skulle holdes generalforsamling, før udlodningen kunne ske.

"Der skulle have været afholdt en generalforsamling før udbetalingen, men det var ikke noget, jeg vidste, eller var involveret i. Og det var en administrativ fejl i København. Jeg fik blot udbetalt min andel af genvinsten fra salget af Weblife knap tre måneder efter salget af virksomheden," skriver Lars Tvede i en mail til Finans.

Læs også: It-investoren Peter Warnøe erkender ulovlige lån: "Det har været en måde at overleve på"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS