Nets gebyrpolitik i regeringens søgelys forud for kæmpe-frasalg af Betalingsservice

Ledelsen i Nets ‘går i flyverskjul’ efter selskabets gebyrpolitik er kommet i regeringens søgelys forud for milliardhandel.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Ledelsen i betalingskæmpen Nets går ifølge Finans i flyverskjul og afviser at forholde sig offentligt til, at erhvervsminister Simon Kolllerup (S) har fået kig på selskabets gebyrpolitik.

Erhvervsministeren sagde fornylig til avisen, at han ‘leder efter en løsning,’ der kan forhindre, at danskerne betaler det, som han kalder for ‘urimeligt høje gebyrer’ for penge-transaktioner, som Nets i dag tjener godt på.

I dag koster det eksempelvis virksomheder i snit mere end fire kroner i gebyr til Nets at gennemføre en betaling via Betalingservice.

Nets står midt i en kæmpehandel med amerikanske MasterCard, som står til for mere end 21 milliarder kroner at overtage blandt andet Betalingsservice.

Det kan du læse mere om her: Mastercard overtager 270 Nets-medarbejdere som del af milliardhandel

Nets sælger Betalingsservice til Mastercard i kæmpe milliardhandel

Annonce

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

DHI A/S

Senior Software Developer - Backend

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks