Nets gebyrpolitik i regeringens søgelys forud for kæmpe-frasalg af Betalingsservice

Ledelsen i Nets ‘går i flyverskjul’ efter selskabets gebyrpolitik er kommet i regeringens søgelys forud for milliardhandel.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Ledelsen i betalingskæmpen Nets går ifølge Finans i flyverskjul og afviser at forholde sig offentligt til, at erhvervsminister Simon Kolllerup (S) har fået kig på selskabets gebyrpolitik.

Erhvervsministeren sagde fornylig til avisen, at han ‘leder efter en løsning,’ der kan forhindre, at danskerne betaler det, som han kalder for ‘urimeligt høje gebyrer’ for penge-transaktioner, som Nets i dag tjener godt på.

I dag koster det eksempelvis virksomheder i snit mere end fire kroner i gebyr til Nets at gennemføre en betaling via Betalingservice.

Nets står midt i en kæmpehandel med amerikanske MasterCard, som står til for mere end 21 milliarder kroner at overtage blandt andet Betalingsservice.

Det kan du læse mere om her: Mastercard overtager 270 Nets-medarbejdere som del af milliardhandel

Nets sælger Betalingsservice til Mastercard i kæmpe milliardhandel

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job