Nets gebyrpolitik i regeringens søgelys forud for kæmpe-frasalg af Betalingsservice

Ledelsen i Nets ‘går i flyverskjul’ efter selskabets gebyrpolitik er kommet i regeringens søgelys forud for milliardhandel.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Ledelsen i betalingskæmpen Nets går ifølge Finans i flyverskjul og afviser at forholde sig offentligt til, at erhvervsminister Simon Kolllerup (S) har fået kig på selskabets gebyrpolitik.

Erhvervsministeren sagde fornylig til avisen, at han ‘leder efter en løsning,’ der kan forhindre, at danskerne betaler det, som han kalder for ‘urimeligt høje gebyrer’ for penge-transaktioner, som Nets i dag tjener godt på.

I dag koster det eksempelvis virksomheder i snit mere end fire kroner i gebyr til Nets at gennemføre en betaling via Betalingservice.

Nets står midt i en kæmpehandel med amerikanske MasterCard, som står til for mere end 21 milliarder kroner at overtage blandt andet Betalingsservice.

Det kan du læse mere om her: Mastercard overtager 270 Nets-medarbejdere som del af milliardhandel

Nets sælger Betalingsservice til Mastercard i kæmpe milliardhandel

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Sampension A/S

    Netværksadministrator til Sampension

    Københavnsområdet

    Epona A/S

    Senior Developer

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S