Overlæger i Region Sjælland kræver Sundhedsplatformen skrottet

Sundhedsplatformen er farlig for patienterne og bør skrottes, mener Overlægerådet i Region Sjælland.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det omstridfte EPJ-system Sundhedsplatformen er så farlig for patienterne, at det bør skrottes, mener overlægerne på sygehusene i Region Sjælland i en samlet udtalelse, som de har sendt til TV2 Øst.

De skriver i udtalelsen, at Sundhedsplatformen fortsat er grund til fejl i medicinering, visitering, bestillinger af blodprøver, henvisninger og meget andet, selv om regionen i nu i flere år har forsøgt at få systemet til at fungere ordentligt.

Region Sjælland har anvendt systemet i knapt to år,

Ifølge lægerne er der mange ‘risikofyldte og potentielt livsfarlige situationer,” der skyldes Sundhedsplatformen.

De kræver derfor nu, at systemet skrottes.

“Sundhedsplatformen er belastende for læger, sygeplejersker og sekretærer, fordi systemet er så usmidigt og tidsrøvende. Det stjæler arbejdsglæden i en grad, hvor læger giver udtryk for, at de overvejer at forlade deres job i regionen. Frustrationen bliver ikke mindre af, at vi før Sundhedsplatformen havde et system, der fungerede.
Det er desuden bekymrende, at Sundhedsplatformen er meget omkostningstung, ikke mindst i drift. Store summer bruges på it-hjælpepersonale i Region Sjælland og hos SP-leverandøren EPIC. De mange penge, som i dag bruges på it-personale, burde stå til rådighed til medicin og sygehuspersonale til glæde for patienterne;” skriver de.

Det er få dage siden, at sundhedsminister Magnus Heunicke (S) gav Region Sjælland 'sidste advarsel' i forbindelse med Sundhedsplatformen.

Det kan du læse mere om her: Sundhedsminister: Regioner har fået sidste advarsel for Sundhedsplatformen

Læs også:

Sundhedsplatformen kostede Region Sjælland 700 millioner: Nu indrømmer regionen at platformen ikke fungerer

Region Sjælland pumper millioner ind i det udskældte Sundhedsplatformen: Vi 'sætter alle sejl'

Annonceindlæg fra Arctic Wolf

Sådan ændrer AI spillereglerne for cyberangreb

Du skal ikke kun vide, hvordan du bruger AI til at styrke IT-sikkerheden – men også hvordan IT-kriminelle anvender teknologien mod din virksomhed.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly