Overlæger i Region Sjælland kræver Sundhedsplatformen skrottet

Sundhedsplatformen er farlig for patienterne og bør skrottes, mener Overlægerådet i Region Sjælland.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det omstridfte EPJ-system Sundhedsplatformen er så farlig for patienterne, at det bør skrottes, mener overlægerne på sygehusene i Region Sjælland i en samlet udtalelse, som de har sendt til TV2 Øst.

De skriver i udtalelsen, at Sundhedsplatformen fortsat er grund til fejl i medicinering, visitering, bestillinger af blodprøver, henvisninger og meget andet, selv om regionen i nu i flere år har forsøgt at få systemet til at fungere ordentligt.

Region Sjælland har anvendt systemet i knapt to år,

Ifølge lægerne er der mange ‘risikofyldte og potentielt livsfarlige situationer,” der skyldes Sundhedsplatformen.

De kræver derfor nu, at systemet skrottes.

“Sundhedsplatformen er belastende for læger, sygeplejersker og sekretærer, fordi systemet er så usmidigt og tidsrøvende. Det stjæler arbejdsglæden i en grad, hvor læger giver udtryk for, at de overvejer at forlade deres job i regionen. Frustrationen bliver ikke mindre af, at vi før Sundhedsplatformen havde et system, der fungerede.
Det er desuden bekymrende, at Sundhedsplatformen er meget omkostningstung, ikke mindst i drift. Store summer bruges på it-hjælpepersonale i Region Sjælland og hos SP-leverandøren EPIC. De mange penge, som i dag bruges på it-personale, burde stå til rådighed til medicin og sygehuspersonale til glæde for patienterne;” skriver de.

Det er få dage siden, at sundhedsminister Magnus Heunicke (S) gav Region Sjælland 'sidste advarsel' i forbindelse med Sundhedsplatformen.

Det kan du læse mere om her: Sundhedsminister: Regioner har fået sidste advarsel for Sundhedsplatformen

Læs også:

Sundhedsplatformen kostede Region Sjælland 700 millioner: Nu indrømmer regionen at platformen ikke fungerer

Region Sjælland pumper millioner ind i det udskældte Sundhedsplatformen: Vi 'sætter alle sejl'

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS