Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Teledirektør: Beskæftigelsen i telebranchen vil fortsætte med at falde

Der bliver stadigt færre fuldtidsansatte i telesektoren. Det viser en analyse fra Energistyrelsen. Tendensen kommer til at fortsætte, vurderer 3 Danmarks direktør.

Antallet af medarbejdere i den danske telesektor fortsætter med at rasle ned.

Antallet af fuldtidsansatte i den danske telesektor er faldet med 2.700 medarbejdere over de seneste otte år.

Det kan du læse mere om her: Danske teleselskaber har skruet ned for investeringerne selv om dataforbruget vokser: "Det kan ikke fortsætte uden, at der også investeres," mener DI

Udviklingen kommer til at fortsætte i de kommende år, vurderer 3 Danmarks direktør Morten Christiansen.

Det skriver Børsen.

"Det er behovsdrevet på den måde, at vi har været nødt til at finde andre måder at betjene kunderne på end at ansætte nye medarbejdere proportionelt med kundetilvæksten. Havde vi gjort det, ville det være svært at være profitabel, for så var omkostningerne steget markant," lyder det fra Morten Christiansen, direktør i 3 Danmark, til Børsen.

I de seneste ti år har 3 haft lidt over 650 fuldtidsansatte.

Landets største teleselskab, TDC, havde i 2018 7.134 fuldtidsansatte, hvilket er over 1.000 medarbejdere færre end for seks år siden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere