"Jeg er softwareudvikler og har sendt over 80 ansøgninger uden at få et job. Jeg tror, at det er fordi min uddannelse er fra noget, der hedder iAcademy i Makati"

Det kan være svært at få foden indenfor i tech-branchen, hvis din uddannelse er fra et sted, som folk ikke kender. Det har jeg fundet ud af, fordi jeg er softwareudvikler og har sendt over 80 ansøgninger uden at få et job.

Artikel top billede

Foto: Jacob Ø. Wittorff

Det kan være svært at få foden indenfor i tech-branchen, hvis din uddannelse er fra et sted, som folk ikke kender.

Det har jeg fundet ud af, fordi jeg er softwareudvikler og har sendt over 80 ansøgninger uden at få et job. Jeg tror, at det er fordi min uddannelse er fra noget, der hedder iAcademy. Det ligger i Makati, der er en forstad til den filippinske hovedstad Manilla.

Jeg har dog også en 18 måneders såkaldt top-up bachelor fra KEA (Københavns Erhvervsakademi, red), men folk kigger først og fremmest på den uddannelse, som ligger til grund for bacheloren, og her har folk en ide om, at den ikke lever op til den danske uddannelsesstandard.

Min far er dansk, og jeg har derfor også et dansk statsborgerskab, men jeg er født i Kina og har levet næsten hele mit liv på Filippinerne.

Men Filippinerne er bare ikke et specielt fedt et sted at bo, og det kan være svært at få et job derude. Derfor flyttede jeg permanent til Danmark for to år siden.

I Danmark fortalte arbejdsgiverne mig i starten, at mit dansk var for dårligt. Men nu taler jeg flydende dansk, og jeg kan også skrive dansk, og desuden har jeg talt engelsk i det meste af min barndom i Filippinerne, hvor jeg gik på skoler, hvor undervisningen foregik på engelsk.

Det var endda en arbejdsgiver, der for nylig sagde til mig, at det var et problem, at jeg talte for mange sprog. Det måtte betyde, at jeg ikke havde et modersmål, som jeg kunne mestre fuldt ud, mente vedkommende.

Det hele virker jo lidt underligt. For når man eksempelvis er her til TechBBQ taler folk jo næsten mere engelsk end dansk, og programmering handler jo først og fremmest om logisk tænkning.

Mit håb er, at jeg kan få et job, hvor jeg kan arbejde med mobiludvikling og også gerne Unity, hvor jeg er meget interesseret i AR- og VR-udvikling.

Fleur Andersen, softwareudvikler og frivillig til den danske techkonference TechBBQ

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S