Højtstående danske Telenor-chefer mister deres stillinger efter afsløring

To chefer hos teleselskabet Telenor har mistet deres job. Det sker efter afsløring af snyd af et stort antal kunder.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Øverste direktør for Telenors butikskæde og en central distriktschef har mistet deres stillinger hos Telenor.

Det skriver Ekstra Bladet.

Telenor bekræfter over for mediet, at de to chefer har mistet deres job.

De nedlagte stillinger kommer i kølvandet på Ekstra Bladets afsløringer i august, hvor det kom frem, at flere hundrede danske Telenor-kunder er blevet snydt af selskabets egne medarbejdere

Telenor har selv erkendt sagen, efter at selskabet har kulegravet flere end 100.000 kundeforhold, der egentligt begyndte med en enkelt sag om snyd i en butik i Hundige uden for København.

Læs mere: Telenor bortviser chef og tre sælgere i Danmark efter stort fupnummer: Har udleveret mobiltelefoner til kriminelle grupper og snydt svage kunder

Telenors øverste direktør for Telenors butikker, retailchef Thomas Krogh Skou, har i en årrække har været i forskellige chefstillinger hos Telenor.

Den stilling er altså nu nedlagt, men det betyder ifølge Telenor ikke, at han endeligt har forladt selskabet.

Den anden chef har forladt selskabet og havde ifølge Ekstra Bladet ledelsesansvaret for det distrikt, hvor Hundige lå under.

Her har Telenor tidligere bortvist en chef og tre ansatte.

Snyd og fup af flere hundrede kunder

Ifølge Telenor har der været tale om snyd og fup af flere hundrede Telenor-kunder. I nogle tilfælde er kunder blevet snydt for op mod 20.000 kroner.

Desuden er kunderne blev udsat for det, der kaldes for ‘groft oversalg’ med tjenester og lignende, som de ikke har brug for.

Problemet er størst i Telenor-butikker i Københavns-området.

Ifølge Ekstra Bladet har Telenor-medarbejderne blandt andet løjet om tilbud og bedraget ved at tilføje flere abonnementer til købet uden kundernes vidne, ligesom der er blevet forfalsket underskrifter.

Læs mere her: Hundredevis af danske kunder bevidst snydt og fuppet af Telenor-medarbejdere

Nyt ledelseshold

Telenor bekræfter i en mail til Ekstra Bladet, at de to chefer ikke længere har deres stillinger, men vil i øvrigt af hensyn til det, som selskabet omtaler som personalesager, ikke kommentere det yderligere.

"I forbindelse med en planlagt reorganisering og samling af vores salgs-, markeds- og servicekanaler har vi nedlagt en række ledelsesstillinger - herunder stillingen som retaildirektør," lyder det fra pressechef Alice Klitholm Duch i sit svar til Ekstra Bladet.

En ny leder for Telenors salgskanaler er nu i gang med at sætte et nyt ledelseshold, lyder det.

Læs også: Telenor har svindlet med mobiltelefoner og abonnementer - nu vil selskabet kompensere kunderne

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S