Telenor har svindlet med mobiltelefoner og abonnementer - nu vil selskabet kompensere kunderne

Telenor har været ude i et fupnummer, hvor teleselskabet har snydt svage kunder og udleveret mobiltelefoner til kriminelle grupper. Nu vil Telenor til bunds i sagen og give kompensation til de kunder, der er blevet ramt af svindel.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Norske Telenor er blevet afsløret i at bruge ufine metoder i en butik i Hundige.

Det har ført til bortvisning af en chef og tre sælgere. Det sker efter, at kunderne er blevet narret til at købe flere produkter, end de havde brug for, og for at udlevere et ukendt antal telefoner, sim-kort og udstyr til kriminelle grupper.

Læs mere her: Telenor bortviser chef og tre sælgere i Danmark efter stort fupnummer: Har udleveret mobiltelefoner til kriminelle grupper og snydt svage kunder

Nu vil Telenor til bunds i sagen, og kompensere de kunder, der skulle være blevet snydt. Selskabets pressechef, Alice Klitholm Duch, fortæller, at de stadig er i gang med at undersøge sagens omfang.

Det skriver Ekstra Bladet.

"Vi ønsker at komme til bunds i sagen og finder vi tegn på svindel, tager vi kontakt til kunden for at være sikker på, at deres id ikke er blevet misbrugt, og at de kun har de produkter, de ønsker."

"Har der været svindel, retter vi selvfølgelig op på det og krediterer kunden. Og vi kommer til at gennemgå vores kontrolprocesser, så de kan blive endnu bedre, og vi undgår lignende sager," siger Alice Klitholm Duch til mediet.

Læs mere her: Telenor politianmelder tidligere medarbejdere i svindelsag

Fupnummeret tager sit udspring i Bilka i Hundige, hvor Telenor har lejet sig ind.

Her har flere af medarbejdere over for ledelsen erkendt, at de igennem længere tid har overtrådt selskabets regler for brug af billed-id, ligesom de også erkender systematisk at have solgt abonnementer ved at udnytte uvidenhed hos ældre og svage kunder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job