Telenor har svindlet med mobiltelefoner og abonnementer - nu vil selskabet kompensere kunderne

Telenor har været ude i et fupnummer, hvor teleselskabet har snydt svage kunder og udleveret mobiltelefoner til kriminelle grupper. Nu vil Telenor til bunds i sagen og give kompensation til de kunder, der er blevet ramt af svindel.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Norske Telenor er blevet afsløret i at bruge ufine metoder i en butik i Hundige.

Det har ført til bortvisning af en chef og tre sælgere. Det sker efter, at kunderne er blevet narret til at købe flere produkter, end de havde brug for, og for at udlevere et ukendt antal telefoner, sim-kort og udstyr til kriminelle grupper.

Læs mere her: Telenor bortviser chef og tre sælgere i Danmark efter stort fupnummer: Har udleveret mobiltelefoner til kriminelle grupper og snydt svage kunder

Nu vil Telenor til bunds i sagen, og kompensere de kunder, der skulle være blevet snydt. Selskabets pressechef, Alice Klitholm Duch, fortæller, at de stadig er i gang med at undersøge sagens omfang.

Det skriver Ekstra Bladet.

"Vi ønsker at komme til bunds i sagen og finder vi tegn på svindel, tager vi kontakt til kunden for at være sikker på, at deres id ikke er blevet misbrugt, og at de kun har de produkter, de ønsker."

"Har der været svindel, retter vi selvfølgelig op på det og krediterer kunden. Og vi kommer til at gennemgå vores kontrolprocesser, så de kan blive endnu bedre, og vi undgår lignende sager," siger Alice Klitholm Duch til mediet.

Læs mere her: Telenor politianmelder tidligere medarbejdere i svindelsag

Fupnummeret tager sit udspring i Bilka i Hundige, hvor Telenor har lejet sig ind.

Her har flere af medarbejdere over for ledelsen erkendt, at de igennem længere tid har overtrådt selskabets regler for brug af billed-id, ligesom de også erkender systematisk at have solgt abonnementer ved at udnytte uvidenhed hos ældre og svage kunder.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse