Telenor har svindlet med mobiltelefoner og abonnementer - nu vil selskabet kompensere kunderne

Telenor har været ude i et fupnummer, hvor teleselskabet har snydt svage kunder og udleveret mobiltelefoner til kriminelle grupper. Nu vil Telenor til bunds i sagen og give kompensation til de kunder, der er blevet ramt af svindel.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Norske Telenor er blevet afsløret i at bruge ufine metoder i en butik i Hundige.

Det har ført til bortvisning af en chef og tre sælgere. Det sker efter, at kunderne er blevet narret til at købe flere produkter, end de havde brug for, og for at udlevere et ukendt antal telefoner, sim-kort og udstyr til kriminelle grupper.

Læs mere her: Telenor bortviser chef og tre sælgere i Danmark efter stort fupnummer: Har udleveret mobiltelefoner til kriminelle grupper og snydt svage kunder

Nu vil Telenor til bunds i sagen, og kompensere de kunder, der skulle være blevet snydt. Selskabets pressechef, Alice Klitholm Duch, fortæller, at de stadig er i gang med at undersøge sagens omfang.

Det skriver Ekstra Bladet.

"Vi ønsker at komme til bunds i sagen og finder vi tegn på svindel, tager vi kontakt til kunden for at være sikker på, at deres id ikke er blevet misbrugt, og at de kun har de produkter, de ønsker."

"Har der været svindel, retter vi selvfølgelig op på det og krediterer kunden. Og vi kommer til at gennemgå vores kontrolprocesser, så de kan blive endnu bedre, og vi undgår lignende sager," siger Alice Klitholm Duch til mediet.

Læs mere her: Telenor politianmelder tidligere medarbejdere i svindelsag

Fupnummeret tager sit udspring i Bilka i Hundige, hvor Telenor har lejet sig ind.

Her har flere af medarbejdere over for ledelsen erkendt, at de igennem længere tid har overtrådt selskabets regler for brug af billed-id, ligesom de også erkender systematisk at have solgt abonnementer ved at udnytte uvidenhed hos ældre og svage kunder.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job