Google kan være på vej med computerrevolution: Kvantecomputer løste avanceret udregning på rekordtid

Google hævder at have opnået et regulært gennembrud inden for kvantecomputere, skriver finansavisen Financial Times.

Artikel top billede

For første gang har en kvantecomputer gennemført en beregning, som det ikke har været muligt at gennemføre med en traditionel computer.

Det hævder Google ifølge Financial Times i en ny rapport, der i første omgang blev publiceret på den amerikanske rumsfartsorganisation NASA’s hjemmeside, men efterfølgende er blevet fjernet igen.

Ifølge Financial Times, der har nået at læse rapporten før den blevet fjernet, hævder Google i rapporten, at selskabet har gennemført en avanceret beregning på 3 minutter og 20 sekunder.

En beregning som det vil tage verdens førende traditionelle supercomputer, Summit, 10.000 år at gennemføre.

IBM bestrider gennembrud

Googles mulige gennembrud bliver dog blankt afvist af konkurrenten IBM.

Til Financial Times siger IBM forskningschef Dario Gill, at Googles kvantecomputer er et stykke specialdesignet hardware, der er bygget til at løse et helt specifikt problem, og derfor ikke er en generel kvantecomputer, som den IBM selv er ved at udføre.

Udover Google og IBM arbejder Microsoft også på at opnå et gennembrud for kvantecomputere, og en del af det arbejde foregår på Niels Bohr-instituttet på Københavns Universitet.

Her står den amerikanske kvanteforsker Charles Marcus, der er leder af Center for Quantum Devices på Københavns Universitet, i spidsen for arbejdet i fællesskab med Microsoft.

I et interview med Computerworld for to år siden forudså han den nuværende situation, hvor flere forskellige virksomheder vil hævde at have nået det første store kvante-gennembrud.

"I løbet af de kommende år vil det ikke skorte på folk, der hævder, at de har bygget en kvantecomputer. Det skyldes, at vi ikke endnu ikke har en klar definition på, hvad en kvantecomputer er," sagde Charles Marcus til Computerworld.

Læs hele interviewet her

Amerikansk professor er ved at skabe en computer-revolution fra sit laboratorium på Københavns Universitet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S