Google kan være på vej med computerrevolution: Kvantecomputer løste avanceret udregning på rekordtid

Google hævder at have opnået et regulært gennembrud inden for kvantecomputere, skriver finansavisen Financial Times.

Artikel top billede

For første gang har en kvantecomputer gennemført en beregning, som det ikke har været muligt at gennemføre med en traditionel computer.

Det hævder Google ifølge Financial Times i en ny rapport, der i første omgang blev publiceret på den amerikanske rumsfartsorganisation NASA’s hjemmeside, men efterfølgende er blevet fjernet igen.

Ifølge Financial Times, der har nået at læse rapporten før den blevet fjernet, hævder Google i rapporten, at selskabet har gennemført en avanceret beregning på 3 minutter og 20 sekunder.

En beregning som det vil tage verdens førende traditionelle supercomputer, Summit, 10.000 år at gennemføre.

IBM bestrider gennembrud

Googles mulige gennembrud bliver dog blankt afvist af konkurrenten IBM.

Til Financial Times siger IBM forskningschef Dario Gill, at Googles kvantecomputer er et stykke specialdesignet hardware, der er bygget til at løse et helt specifikt problem, og derfor ikke er en generel kvantecomputer, som den IBM selv er ved at udføre.

Udover Google og IBM arbejder Microsoft også på at opnå et gennembrud for kvantecomputere, og en del af det arbejde foregår på Niels Bohr-instituttet på Københavns Universitet.

Her står den amerikanske kvanteforsker Charles Marcus, der er leder af Center for Quantum Devices på Københavns Universitet, i spidsen for arbejdet i fællesskab med Microsoft.

I et interview med Computerworld for to år siden forudså han den nuværende situation, hvor flere forskellige virksomheder vil hævde at have nået det første store kvante-gennembrud.

"I løbet af de kommende år vil det ikke skorte på folk, der hævder, at de har bygget en kvantecomputer. Det skyldes, at vi ikke endnu ikke har en klar definition på, hvad en kvantecomputer er," sagde Charles Marcus til Computerworld.

Læs hele interviewet her

Amerikansk professor er ved at skabe en computer-revolution fra sit laboratorium på Københavns Universitet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS