Google kan være på vej med computerrevolution: Kvantecomputer løste avanceret udregning på rekordtid

Google hævder at have opnået et regulært gennembrud inden for kvantecomputere, skriver finansavisen Financial Times.

Artikel top billede

For første gang har en kvantecomputer gennemført en beregning, som det ikke har været muligt at gennemføre med en traditionel computer.

Det hævder Google ifølge Financial Times i en ny rapport, der i første omgang blev publiceret på den amerikanske rumsfartsorganisation NASA’s hjemmeside, men efterfølgende er blevet fjernet igen.

Ifølge Financial Times, der har nået at læse rapporten før den blevet fjernet, hævder Google i rapporten, at selskabet har gennemført en avanceret beregning på 3 minutter og 20 sekunder.

En beregning som det vil tage verdens førende traditionelle supercomputer, Summit, 10.000 år at gennemføre.

IBM bestrider gennembrud

Googles mulige gennembrud bliver dog blankt afvist af konkurrenten IBM.

Til Financial Times siger IBM forskningschef Dario Gill, at Googles kvantecomputer er et stykke specialdesignet hardware, der er bygget til at løse et helt specifikt problem, og derfor ikke er en generel kvantecomputer, som den IBM selv er ved at udføre.

Udover Google og IBM arbejder Microsoft også på at opnå et gennembrud for kvantecomputere, og en del af det arbejde foregår på Niels Bohr-instituttet på Københavns Universitet.

Her står den amerikanske kvanteforsker Charles Marcus, der er leder af Center for Quantum Devices på Københavns Universitet, i spidsen for arbejdet i fællesskab med Microsoft.

I et interview med Computerworld for to år siden forudså han den nuværende situation, hvor flere forskellige virksomheder vil hævde at have nået det første store kvante-gennembrud.

"I løbet af de kommende år vil det ikke skorte på folk, der hævder, at de har bygget en kvantecomputer. Det skyldes, at vi ikke endnu ikke har en klar definition på, hvad en kvantecomputer er," sagde Charles Marcus til Computerworld.

Læs hele interviewet her

Amerikansk professor er ved at skabe en computer-revolution fra sit laboratorium på Københavns Universitet

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Metroselskabet I/S

Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S