Hacker-angreb kommer til at koste Demant op mod 650 millioner kroner: "Vi arbejder døgnet rundt for at komme tilbage"

Det store hacker-angreb, der ramte Demant for tre uger siden, kommer til at koste selskabet mere end en halv milliard kroner.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Det store hacker-angreb mod Demant for tre uger siden får alvorlige økonomiske konsekvenser for selskabet.

Det meddeler Demant i en udsendt fondsbørsmeddelelse, som du finder her.

Her meddeler selskabet, at hacker-angrebet - som Demant konsekvent kalder for ‘en kritisk hændelse’ - vil koste mere end en halv milliard kroner på EBIT, altså på drifts-resultatet.

“Vores nuværende foreløbige vurdering indikerer en samlet negativ finansiel effekt på EBIT i 2019 i intervallet DKK 550-650 mio., hvilket inkluderer en forventet fratrukket forsikringsdækning på ca. DKK 100 mio,” meddeler Demant.

Langt størstedelen af den økonomiske kindhest vil skyldes tabt forretning, i det Demant på grund af hacker-angrebet ikke har været i stand til at drive sin forretning.

“Omtrent halvdelen af ​​det anslåede tabte salg vedrører vores engrossalg af høreapparater. Hændelsen har forhindret os i at gennemføre vores ambitiøse vækstaktiviteter i nogle af de vigtigste måneder på året – især i USA, som er vores største marked,” meddeler Demant.

Ifølge selskabet kommer til det at koste ‘blot’ 50 millioner at få systemerne i gang igen og få ryddet op efter hackerangrebet.

“Effekten er i altovervejende grad relateret til et estimeret tabt salg samt en svækkelse af vækstmomentum. Vi forventer at afholde omkostninger direkte forbundet med hændelsen på DKK 50 mio., hvilket er inkluderet i den finansielle effekt,” meddeler Demant.

Selskabet peger på, at hacker-angrebet vil få konsekvenser i tiden fremover.

“På trods af vores bestræbelser på at fortsætte med at drive virksomheden bedst muligt har vores primære fokus på at servicere eksisterende kunder for at forhindre, at de blev påvirket af hændelsen, påvirket salget og vil ligeledes påvirke vores organiske vækstrate gennem resten af ​​året,” lyder det.

Koncernchef Søren Nielsen siger i meddelelsen, at Demant på grund af ‘hændelsen’ ikke kan eksekvere det, som han kalder for ‘vækstaktiviteterne’ i det planlagt omfang.

“Vi arbejder døgnet rundt for at komme tilbage til vores vækstorienterede fokus i forretningen og samtidig at minimere effekten af hændelsen på kunder og brugere af vores produkter. Vi er taknemmelige for den udviste tålmodighed og loyalitet, og Demant-organisationen vil fortsætte med at arbejde ekstremt dedikeret med genetableringen efter hændelsen, indtil vi er fuldstændigt færdige og har genoprettet det, der blev massivt forstyrret af hændelsen,” meddeler han.

Se hele meddelelsen fra Demant her: Estimeret finansiel effekt af it-hændelse reflekteret i forventninger.

Læs også:

To informationer om cyberangrebet på Demant peger i hver sin retning: “Et angreb kan sagtens være maskeret som noget andet”

Demant mangler fortsat fuld adgang til kritiske it-systemer to uger efter angreb: Her er status på det omfattende cyberangreb

Hacker-angreb kan få alvorlige konsekvenser for Demant

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Digitaliseringsstyrelsen

    Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision