Sjællandske regioner kræver handling fra leverandør af Sundhedsplatformen

Region Hovedstaden og Region Sjælland har på et møde i fællesskab krævet, at det amerikanske selskab Epic, der står bag Sundhedsplatformen, får styr på den omdiskuterede it-platform.

Artikel top billede

Svend Særkjær, regionsdirektør i Region Hovedstaden (Foto: Thomas Hommelgaard)

Det amerikanske selskab Epic skal spille en mere aktiv rolle for at få det omdiskuteret it-system Sundhedsplatformen til at fungere.

Sådan lyder meldingen fra de to sjællandske regioner til leverandørern af det skandaleramte system.

Det skriver Politiken.

Epic er nemlig nødt til at komme på banen og bidrage mere til implementeringen, hvis systemet skal blive en succes i de to regioner. Det har Region Hovedstaden og Region Sjælland sagt til den amerikanske leverandør på et møde i selskabets hovedkvarter i Verona, Wisconsin i USA.

"Vi fik givet en besked om, at det er meget vigtigt, det her: Vi har en fælles interesse i, at det bliver en succes, og vi har brug for jeres hjælp til at gøre det," siger Svend Særkjær, der er regionsdirektør i Region Hovedstaden, til avisen.

Læs også: Overlæger i Region Sjælland kræver Sundhedsplatformen skrottet

Mødet med Epic varede ifølge Politiken halvanden time, og der deltog også flere tusinde andre brugere af systemet på mødet.

Sundhedsplatformen har været udsat for massiv kritik fra flere sider. En af de seneste sager er overlægerne på sygehusene i Region Sjælland, der har opfordret til, at man direkte skrotter systemet.

Ifølge lægerne er der mange ‘risikofyldte og potentielt livsfarlige situationer,” der skyldes Sundhedsplatformen.

Læs også: Ekspertråd retter hård kritik mod Region Hovedstaden: "Sundhedsplatformen er en hastesag"

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS