Paypal trækker sig som den første fra Facebooks kryptomønt Libra

Amerikanske Paypal forlader nu som som det første medlem organisationen bag fra Facebook kryptovaluta Libra.

Artikel top billede

Amerikanske Paypal har som det første medlem valgt at forlade Facebooks kryptosammenslutning Libra Association, der står bag kryptovalutaen libra.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge nyhedsbureauet meddeleler Paypal, at selskabet vil droppe sit engagement i kryptoplanerne for i stedet af fokusere på sin kerneforretning.

”Vi bakker fortsat op om målsætningen med libra, og vi ser frem til at have en fortsat dialog om måder, hvor på vi kan samarbejde i fremtiden,” lyder det fra Paypal.

Læs også: Kritikken hagler ned over Facebooks kryptovaluta Libra: Planen er ''desillusioneret" og "sindssyg"

Store udfordringer

Libra Association oplyser i en meddelelse, at organisationen er klar over, at den står foran en række udfordringer, hvis den vil nå sit mål om at forandre det finansielle system.

”Det er ikke let at gennemføre forandringer, der vil ændre på dit finansielle system så det i højere grad bliver fokuseret på mennesker og ikke institutionerne. Men forpligtigelsen til den mission er vigtigere for os end noget andet. Vi er bedst tjent med, at vi bliver gjort opmærksom på denne type manglende forpligtelse nu, end på et senere tidspunkt,” lyder det ifølge Reuters i en udtalels fra Libra Association.

For nylig rapporterede Reuters, at også Visa og Mastercard nu er begyndt at overveje sit fortsatte engagement i projektet, fordi de to betalingsgiganter frygter, at myndighedernes kritiske holdning til kryptoprojektet vil kunne smitte negativt af på dem.

Det var oprindeligt planen, at libra skulle lanceres i juni 2020, men ifølge Reuters overvejer Facebook at udskyde lanceringen.

Læs også: Visa og Mastercard overvejer at trække sig fra Facebooks krypto-projekt

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job