Paypal trækker sig som den første fra Facebooks kryptomønt Libra

Amerikanske Paypal forlader nu som som det første medlem organisationen bag fra Facebook kryptovaluta Libra.

Artikel top billede

Amerikanske Paypal har som det første medlem valgt at forlade Facebooks kryptosammenslutning Libra Association, der står bag kryptovalutaen libra.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge nyhedsbureauet meddeleler Paypal, at selskabet vil droppe sit engagement i kryptoplanerne for i stedet af fokusere på sin kerneforretning.

”Vi bakker fortsat op om målsætningen med libra, og vi ser frem til at have en fortsat dialog om måder, hvor på vi kan samarbejde i fremtiden,” lyder det fra Paypal.

Læs også: Kritikken hagler ned over Facebooks kryptovaluta Libra: Planen er ''desillusioneret" og "sindssyg"

Store udfordringer

Libra Association oplyser i en meddelelse, at organisationen er klar over, at den står foran en række udfordringer, hvis den vil nå sit mål om at forandre det finansielle system.

”Det er ikke let at gennemføre forandringer, der vil ændre på dit finansielle system så det i højere grad bliver fokuseret på mennesker og ikke institutionerne. Men forpligtigelsen til den mission er vigtigere for os end noget andet. Vi er bedst tjent med, at vi bliver gjort opmærksom på denne type manglende forpligtelse nu, end på et senere tidspunkt,” lyder det ifølge Reuters i en udtalels fra Libra Association.

For nylig rapporterede Reuters, at også Visa og Mastercard nu er begyndt at overveje sit fortsatte engagement i projektet, fordi de to betalingsgiganter frygter, at myndighedernes kritiske holdning til kryptoprojektet vil kunne smitte negativt af på dem.

Det var oprindeligt planen, at libra skulle lanceres i juni 2020, men ifølge Reuters overvejer Facebook at udskyde lanceringen.

Læs også: Visa og Mastercard overvejer at trække sig fra Facebooks krypto-projekt

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job