Tidsplanen skredet i to ud af tre af TDC’s statsstøttede bredbåndsprojekter

Tidsplanen er skredet i to ud af tre af de bredbåndsprojekter, som TDC har fået støtte til fra bredbåndspuljen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

TDC har ikke overholdt tidsplanen i to ud af tre af de bredbåndsprojekter, som selskabet har fået støtte til fra bredbåndspuljen, viser tal fra Energistyrelsen ifølge ITWatch.

TDC har fået støtte fra bredbåndspuljen til i alt 37 projekter fra 2016 til 2017. Af disse er færdiggørelsen af 24 projekter blevet udskudt med op til et halvt år.

TDC beklager forsinkelserne. Men underdirektør i TDC-selskabet Netco, Uffe Tomasson, skriver til mediet:

“I samme ombæring er det dog vigtigt at fastslå, at i langt størstedelen af de 24 tilfælde, der er markeret som forsinkede hos Energistyrelsen, har borgeren faktisk fået bredbånd til tiden gennem bredbåndspuljen – og at forsinkelsen i de fleste tilfælde skyldes forhold såsom administration, indhentning af accept fra ny ejer efter en flytning eller nedrivning af huse, hvor installationen ikke kan fuldføres, før et nyt hus er bygget. Udfordringer, der også kan have konsekvenser for slutetablieringen.”

Bredbåndspuljen har eksisteret i tre år og har givet støtte til etablering af bredbånd på omkring 12.000 danske adresser.

Puljen blev oprettet af tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussens Venstre-regering i 2015.

Formålet var at sikre, at der også blev udrullet hurtigt internet til de egne af Danmark, hvor det ikke var økonomisk rentabelt for teleselskaberne udrulle internetforbindelserne.

Det var oprindeligt den nye regerings plan at aflive puljen, men den har senere åbnet døren på klem for, at puljen kan fortsætte i 2020 med fokus på landets udkantsområder.

Det kan du læse mere om her: Regeringen åbner døren på klem for at dødsdømt bredbåndspulje alligevel kan fortsætte

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS