Tidsplanen skredet i to ud af tre af TDC’s statsstøttede bredbåndsprojekter

Tidsplanen er skredet i to ud af tre af de bredbåndsprojekter, som TDC har fået støtte til fra bredbåndspuljen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

TDC har ikke overholdt tidsplanen i to ud af tre af de bredbåndsprojekter, som selskabet har fået støtte til fra bredbåndspuljen, viser tal fra Energistyrelsen ifølge ITWatch.

TDC har fået støtte fra bredbåndspuljen til i alt 37 projekter fra 2016 til 2017. Af disse er færdiggørelsen af 24 projekter blevet udskudt med op til et halvt år.

TDC beklager forsinkelserne. Men underdirektør i TDC-selskabet Netco, Uffe Tomasson, skriver til mediet:

“I samme ombæring er det dog vigtigt at fastslå, at i langt størstedelen af de 24 tilfælde, der er markeret som forsinkede hos Energistyrelsen, har borgeren faktisk fået bredbånd til tiden gennem bredbåndspuljen – og at forsinkelsen i de fleste tilfælde skyldes forhold såsom administration, indhentning af accept fra ny ejer efter en flytning eller nedrivning af huse, hvor installationen ikke kan fuldføres, før et nyt hus er bygget. Udfordringer, der også kan have konsekvenser for slutetablieringen.”

Bredbåndspuljen har eksisteret i tre år og har givet støtte til etablering af bredbånd på omkring 12.000 danske adresser.

Puljen blev oprettet af tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussens Venstre-regering i 2015.

Formålet var at sikre, at der også blev udrullet hurtigt internet til de egne af Danmark, hvor det ikke var økonomisk rentabelt for teleselskaberne udrulle internetforbindelserne.

Det var oprindeligt den nye regerings plan at aflive puljen, men den har senere åbnet døren på klem for, at puljen kan fortsætte i 2020 med fokus på landets udkantsområder.

Det kan du læse mere om her: Regeringen åbner døren på klem for at dødsdømt bredbåndspulje alligevel kan fortsætte

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Region Midtjylland

UI-designer med fokus på designproduktion

Midtjylland

Statens IT

Datacenter specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job