Tidsplanen skredet i to ud af tre af TDC’s statsstøttede bredbåndsprojekter

Tidsplanen er skredet i to ud af tre af de bredbåndsprojekter, som TDC har fået støtte til fra bredbåndspuljen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

TDC har ikke overholdt tidsplanen i to ud af tre af de bredbåndsprojekter, som selskabet har fået støtte til fra bredbåndspuljen, viser tal fra Energistyrelsen ifølge ITWatch.

TDC har fået støtte fra bredbåndspuljen til i alt 37 projekter fra 2016 til 2017. Af disse er færdiggørelsen af 24 projekter blevet udskudt med op til et halvt år.

TDC beklager forsinkelserne. Men underdirektør i TDC-selskabet Netco, Uffe Tomasson, skriver til mediet:

“I samme ombæring er det dog vigtigt at fastslå, at i langt størstedelen af de 24 tilfælde, der er markeret som forsinkede hos Energistyrelsen, har borgeren faktisk fået bredbånd til tiden gennem bredbåndspuljen – og at forsinkelsen i de fleste tilfælde skyldes forhold såsom administration, indhentning af accept fra ny ejer efter en flytning eller nedrivning af huse, hvor installationen ikke kan fuldføres, før et nyt hus er bygget. Udfordringer, der også kan have konsekvenser for slutetablieringen.”

Bredbåndspuljen har eksisteret i tre år og har givet støtte til etablering af bredbånd på omkring 12.000 danske adresser.

Puljen blev oprettet af tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussens Venstre-regering i 2015.

Formålet var at sikre, at der også blev udrullet hurtigt internet til de egne af Danmark, hvor det ikke var økonomisk rentabelt for teleselskaberne udrulle internetforbindelserne.

Det var oprindeligt den nye regerings plan at aflive puljen, men den har senere åbnet døren på klem for, at puljen kan fortsætte i 2020 med fokus på landets udkantsområder.

Det kan du læse mere om her: Regeringen åbner døren på klem for at dødsdømt bredbåndspulje alligevel kan fortsætte

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS