Tidsplanen skredet i to ud af tre af TDC’s statsstøttede bredbåndsprojekter

Tidsplanen er skredet i to ud af tre af de bredbåndsprojekter, som TDC har fået støtte til fra bredbåndspuljen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

TDC har ikke overholdt tidsplanen i to ud af tre af de bredbåndsprojekter, som selskabet har fået støtte til fra bredbåndspuljen, viser tal fra Energistyrelsen ifølge ITWatch.

TDC har fået støtte fra bredbåndspuljen til i alt 37 projekter fra 2016 til 2017. Af disse er færdiggørelsen af 24 projekter blevet udskudt med op til et halvt år.

TDC beklager forsinkelserne. Men underdirektør i TDC-selskabet Netco, Uffe Tomasson, skriver til mediet:

“I samme ombæring er det dog vigtigt at fastslå, at i langt størstedelen af de 24 tilfælde, der er markeret som forsinkede hos Energistyrelsen, har borgeren faktisk fået bredbånd til tiden gennem bredbåndspuljen – og at forsinkelsen i de fleste tilfælde skyldes forhold såsom administration, indhentning af accept fra ny ejer efter en flytning eller nedrivning af huse, hvor installationen ikke kan fuldføres, før et nyt hus er bygget. Udfordringer, der også kan have konsekvenser for slutetablieringen.”

Bredbåndspuljen har eksisteret i tre år og har givet støtte til etablering af bredbånd på omkring 12.000 danske adresser.

Puljen blev oprettet af tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussens Venstre-regering i 2015.

Formålet var at sikre, at der også blev udrullet hurtigt internet til de egne af Danmark, hvor det ikke var økonomisk rentabelt for teleselskaberne udrulle internetforbindelserne.

Det var oprindeligt den nye regerings plan at aflive puljen, men den har senere åbnet døren på klem for, at puljen kan fortsætte i 2020 med fokus på landets udkantsområder.

Det kan du læse mere om her: Regeringen åbner døren på klem for at dødsdømt bredbåndspulje alligevel kan fortsætte

Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job