KMD får hård kritik fra kommuner i persondata-sag

Flere kommuner kritiserer KMD i sagen om kopiering af persondata til en udviklingsserver, der senere blev hacket.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

DPO'er (Data Protection Officer red.) fra flere kommuner har kritiseret KMD i forbindelse med et databrud, der fandt sted tilbage i april i år.

Databruddet, der berørte flere kommuner landet over, skete, da it-giganten kopierede persondata fra et produktionssytem til en udviklingsserver, der efterfølgende blev hacket.

Det skriver Version2.

Kritikken fra kommunerne går blandt andet på, at KMD ikke har overholdt databehandleraftalen med kommunerne, og at selskabets processer ikke indeholder initiativ til at anonymisere persondata, skriver mediet.

Læs også: En ulykke kommer sjældent alene for KMD: Hvorfor ender selskabet så ofte med håret i postkassen?

Ballerup er en af de kommuner, der har udtalt kritik af KMD, og har på bagrund af ovenstående kritik fremsat interesse om en ekstern revision af leverandørens systemer.

KMD har ikke ønsket at kommentere dette overfor mediet, skriver Version2.

Tilbage i maj måned havde Datatilsynet journaliseret 46 anmeldelser om brug på persondatasikkerheden i forbindelse med denne sikkerhedshændelse på KMD-serveren.

Du kan læse mere om sagen her: KMD hacket - anmeldes til Datatilsynet for brud på datasikkerheden

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS