KMD får hård kritik fra kommuner i persondata-sag

Flere kommuner kritiserer KMD i sagen om kopiering af persondata til en udviklingsserver, der senere blev hacket.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

DPO'er (Data Protection Officer red.) fra flere kommuner har kritiseret KMD i forbindelse med et databrud, der fandt sted tilbage i april i år.

Databruddet, der berørte flere kommuner landet over, skete, da it-giganten kopierede persondata fra et produktionssytem til en udviklingsserver, der efterfølgende blev hacket.

Det skriver Version2.

Kritikken fra kommunerne går blandt andet på, at KMD ikke har overholdt databehandleraftalen med kommunerne, og at selskabets processer ikke indeholder initiativ til at anonymisere persondata, skriver mediet.

Læs også: En ulykke kommer sjældent alene for KMD: Hvorfor ender selskabet så ofte med håret i postkassen?

Ballerup er en af de kommuner, der har udtalt kritik af KMD, og har på bagrund af ovenstående kritik fremsat interesse om en ekstern revision af leverandørens systemer.

KMD har ikke ønsket at kommentere dette overfor mediet, skriver Version2.

Tilbage i maj måned havde Datatilsynet journaliseret 46 anmeldelser om brug på persondatasikkerheden i forbindelse med denne sikkerhedshændelse på KMD-serveren.

Du kan læse mere om sagen her: KMD hacket - anmeldes til Datatilsynet for brud på datasikkerheden

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse