Kapitalfond pumper nye millioner ind i Configit efter store tab

En række velhavende danske erhvervsfolk må igen til lommerne og pumpe millioner af kroner ind i Configit, der på tre år har tabt 100 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Ejerkredsen bag det danske software-selskab Configit skyder 50 millioner kroner ind i selskabet i en ny kapitalrunde, efter Configit alene i de seneste tre år har tabt 100 millioner kroner, skriver Børsen.

Hovedparten af pengene kommer ifølge avisen fra kapitalfonden Polaris, der i 2016 købte hovedparten af selskabet.

Det kan du læse mere om her: Danske it-folk scorer kassen: Sælger hovedparten af fremadstormende Configit til kapitalfond

Men også Navision-rigmand Preben Damgaard og CBB-rigmanden Michael Moesgaard Andersen har skudt penge ind i denne omgang.

“Vi har en udviklingsafdeling på 60 mand, og det er ret mange mennesker, der skal fodres undervejs," siger partner i Polaris, Allan Bach Pedersen, til avisen.

Michael Moesgaard Andersen scorede sammen med selskabets stiftere, Henrik Reif Andersen og Henrik Hulgaard, kassen på salget til Polaris, som angiveligt indbragt et stort trecifret millionbeløb.

Dengang ejede han 70 procent af selskabet. I dag ejer han 19 procent, mens Preben Damgaard ejer små 10 procent af selskabet.

Ifølge Børsen har ejerkredsen pumpet i alt 85 millioner kroner ind i selskabet i løbet af det seneste år, da selskabet fik tilført 35 millioner kroner i foråret.

Configit bygger sin forretning på danskudviklet software til industriel produktionsstyring og konfiguration af komplekse produkter, og firmaet har allerede en stribe globale kunder indenfor eksempelvis bilindustri og vindenergi.

Blandt kunderne finder man blandt andet Jaguar, Fiat, Vestas, Lego og Danfoss.

Læs også:

Configit-stifter træder tilbage efter næsten 20 år - her er selskabets nye topchef

Det kigger kapitalfonden Polaris efter, når der skal købes it-selskaber

Danske it-folk scorer kassen: Sælger hovedparten af fremadstormende Configit til kapitalfond

Dansk it-mand kan score halv milliard kroner på salg af it-firma

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job