Derfor nærmer statens ejerskab af e-Boks sig vejs ende

ComputerViews: Danske e-Boks har nu i tæt på 20 år leveret Digital Post til danskerne. Men med beslutningen om at få udviklet et nyt system, der skal leveres af konkurrenten Netcompany, står et altoverskyggende spørgsmål tilbage: Giver det fortsat mening, at staten ejer e-Boks?

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor et salg af den danske stats ejerandel af e-Boks er oplagt
  • Bliv klogere på hvem de potentielle købere af e-Boks kan være
  • Få indblik i den absurde situation hvor den danske stat nu ejer to løsninger, der leverer elektronisk post til stater og virksomheder
  • Se hvilke konsekvenser tabet af den danske Digital Post-kontrakt kan få for e-Boks
  • Indsigt i hele det tumultariske udbudsforløb om fremtidens danske Digital Post-løsning
1.404
7:15 min
ComputerViews: "Det er simpelthen den bedste ide, jeg har set i min tid som direktør for KMD, og det tog os heller ikke mere end ti minutter at sige 'god ide - gå i gang.'"

KMD's daværende topchef Lars Monrad-Gylling var ikke i tvivl, da han over for Computerworld i 2001 beskrev ideen bag e-Boks.

Det var dengang KMD stadig var et kommunalt it-selskab også kendt som Kommunedata.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S