Nyt Nets-system reducerer svindel med betalingskort dramatisk med AI-teknologi

KPMG og betalingskæmpen Nets har sammen udviklet et nyt system, der har reduceret svindel med betalingskort med 25 procent. Målet er at få tallet reduceret med 40 procent.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Kunstig intelligens er nøglen bag et nyt system udviklet af Nets og KPMG, der på få uger har forhindret 25 procent flere svindelsager med betalingskort.

Det nye system hedder Nets Fraud Ensemble, og målet er at reducere antallet af svindelsager med op imod 40 procent i forhold til i dag.

Det skriver Dagbladet Børsen.

"Når det gælder konkret reduktion af svindeltransaktioner, overgår Nets Fraud Ensemble alle andre tilgængelige produkter. Udviklingen af Nets Fraud Ensemble og løsningens nyeste state of the art-algoritmer er et resultat af den samlede ekspertise hos Nets og KPMG inden for innovation, kunstig intelligens samt svindelforebyggelse og -overvågning. Med dette niveau af kunstig intelligens tager svindelbekæmpelsen et stort skridt fremad," siger Bent Dalager, chef for newtech og finansielle services hos KPMG til avisen.

Læs også: Nets sælger Betalingsservice til Mastercard i kæmpe milliardhandel

Ifølge Nets ligger Danmark et godt stykke under det europæiske gennemsnit, når det gælder om at opdage kortsvindel.

Den nye model kommer blandt andet til at betyde, at Nets får mulighed for at opdatere deres model hurtigere og overvåge flere ændringer i adfærden hos sine kunder.

Læs også: Nets anmeldt til bagmandspolitiets for at misbruge sin dominerende position

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,