Spotify lander overskud: Har fået fem millioner nye abonnenter på tre måneder

Den svenske musikstreaming-tjeneste landede fem millioner nye abonnenter i årets tredje kvartal. Den heftige brugertilgang resulterede i en positiv bundlinje efter to kvartaler med underskud.

Artikel top billede

En stærk tilgang af abonnenter og brugere har fået det til at klirre i kassen hos Spotify.

Den svenske musikstreaming-tjeneste har med tilgangen af fem millioner nye abonnenter landet et driftsresutat på 403 millioner euro i årets tredje kvartal.

Det skriver Ritzau.

I løbet af kvartalets tre måneder landede Spotify desuden 15 millioner nye brugere, som er den gruppe, der ikke betaler for et abonnement, men som præsenteres for reklamer i stedet.

Læs også: Spotify tester højere priser i Skandinavien: Kæmper med at tjene penge

Det svenske selskabs omsætning for kvartalet lød på 12,7 milliarder kroner, hvor indtjeningen fra de betalende abonnenter udgør 11,7 milliarder kroner.

Det er således de fem millioner nye betalende kunder, der er med til at sikre et overskud i regnskabet for første gang siden sidste kvartal af 2018.

Spotify skriver, at der ses en stor stigning i antal brugere, der lytter til podcasts på platformen, hvilket har været med til at øge brugertilgangen.

"Sammenhængen (mellem podcast-forbrug og abonnement, red.) er meget tydelig. Vi arbejder på at kortlægge årsagen," skriver Spotify i regnskabet ifølge Ritzau.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest