Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Huawei i Danmark dumper fælt i arbejdsmiljø: Får benhård kritik af danske ansatte

Jobglæde 2019: Den kinesiske teknologi-gigant Huawei får en hård medfart i en ny undersøgelse af arbedsmiljøet på danske it-arbejdspladser. Undersøgelsens resultat bekræftes af fagforbundet Prosa, der kalder Huawei for en arbejdsplads "der stinker langt væk fra af dårligdom."

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i medarbejderne og Prosas krasse vurdering af arbejdsmiljøet hos Huawei i Danmark
  • Få en eksperters vurdering af, hvad problemerne skyldes
  • Læs Huaweis landechef i Danmarks reaktion på undersøgelsens resultat.
1.426
7:15 min
Kinesiske Huaweis teknologi er i dag allestedsnærværende.

Hver femte solgte telefon på det danske marked er udstyret med et Huawei-logo, og selv folk, der ikke ejer en Huawei-telefon, anvender indirekte selskabets netværksteknologi, når de surfer på nettet eller foretager opkald via deres mobiltelefoner.

Men selv om den kinesiske gigants teknologi er umådeligt udbredt og populær på det danske marked, så plages selskabets danske afdeling tilsyneladende af et ualmindeligt dårligt arbejdsmiljø.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Gigant-distributøren Also kunne sidste år præsentere en historisk omsætning på 10 milliarder kroner, men nu skuffer toplinjen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stor undersøgelse: Mange virksomheder ramt af ransomware-angreb betaler løsesum trods no pay-politik

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Dansk Schrems II-ekspert: Der er alvorlige mangler i dataaftalen mellem EU og USA

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er hele listen: Sådan klarer 50 danske it-virksomheder sig i Computerworlds store image-undersøgelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Med ny direktør ved roret vinder Microsoft for femte år i træk Image-undersøgelsen: "Vi arbejder altid på at blive bedre, og jeg har fire fokuspunkter"