Huawei i Danmark dumper fælt i arbejdsmiljø: Får benhård kritik af danske ansatte

Jobglæde 2019: Den kinesiske teknologi-gigant Huawei får en hård medfart i en ny undersøgelse af arbedsmiljøet på danske it-arbejdspladser. Undersøgelsens resultat bekræftes af fagforbundet Prosa, der kalder Huawei for en arbejdsplads "der stinker langt væk fra af dårligdom."

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i medarbejderne og Prosas krasse vurdering af arbejdsmiljøet hos Huawei i Danmark
  • Få en eksperters vurdering af, hvad problemerne skyldes
  • Læs Huaweis landechef i Danmarks reaktion på undersøgelsens resultat.
1.426
7:15 min
Kinesiske Huaweis teknologi er i dag allestedsnærværende.

Hver femte solgte telefon på det danske marked er udstyret med et Huawei-logo, og selv folk, der ikke ejer en Huawei-telefon, anvender indirekte selskabets netværksteknologi, når de surfer på nettet eller foretager opkald via deres mobiltelefoner.

Men selv om den kinesiske gigants teknologi er umådeligt udbredt og populær på det danske marked, så plages selskabets danske afdeling tilsyneladende af et ualmindeligt dårligt arbejdsmiljø.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS