Demant efter hackerangreb: Situationen er nu normaliseret - men det kommer til at koste dyrt

Krise-situationen i Demant er afsluttet, efter selskabet i begyndelsen af september blev ramt af et stort hackerangreb. Men angrebet har haft store konsekvenser, lyder det i ny statusmelding.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Danske Demant kører igen normalt, og nedgangen i forretningen i de seneste par måneder er blevet normaliseret igen.

Sådan lyder det fra Demant i en ny statusmeddelelse i forbindelse med selskabets kvartalsregnskab, hvor Demant medler om solid vækst trods ‘markant negativ impact’ fra det, som selskabet kalder for det ‘it-incident,’ der ramte selskabet i begyndelsen af september.

Her blev Demant lagt ned af et omfattende hackerangreb, som du kan læse mere om her: Demant i alarmberedskab efter kritisk it-hændelse: Lukker ned for store dele af koncernens it-systemer

Angrebet “har i høj grad ramt vores evne til at drive virksomheden normalt og i at levere på vores ambitiøse vækstmål i andet halvår,” lyder det fra Demant.

Selskabet melder imidlertid nu, at situationen i november igen er normaliseret.

Selskabets administrerende direktør, Søren Nielsen, siger, at det har været en 'ekstremt hektisk' periode for Demant.

"Derfor er jeg godt tilfreds med, at vi nu har genskabt vores it-infrastruktur, og at genopretningen af forretningen skrider hurtigt fremad," siger han.

"Jeg er glad for at notere, at vi er tilbage i normalt drift," siger han.

Demang meddeler, at selskabet i de seneste måneder ikke har set ‘nogen nævneværdig forretnings-mæssig indvirkning af’ angrebet på de to forretningsområder, Hearing Implants og Diagnostics.

Det ligger dog fast, at hacker-angrebet kommer til at koste Demant dyrt.

Selskabet har tidligere meddelt, at det vurderer, at angrebet alt i alt kommer til at koste mere end en halv milliard kroner.

Det kan du læse mere om her: Hacker-angreb kommer til at koste Demant op mod 650 millioner kroner: "Vi arbejder døgnet rundt for at komme tilbage"

Demant meddeler nu, at hackerangrebet blandt andet har ført til problemer i supply chainen, som ser ud til først at være overvundet ved årets udgang.

"Trods en meget stærk og konkurrencedygtig produktportefølje og forbedres salgs-momentum, ser det ikke ud til, at vi kan nå op på det niveau, som vi forventede før angrbeet, inden årets udløb," lyder det fra Demant.

“For hele virksomheden fastholder vi vores estimat om, at angrebet [‘the incident,’ red] vil have en negativ finansiel indvirkning på driftsresultatet på 550-650 millioner kroner,” hedder det.

Du kan læse hele status-beskeden fra Demant her.

Læs også:

Kritisk it-nedbrud bliver dyrt for Demant, vurderer it-sikkerhedsekspert: “Det ligner et ransomware-angreb”

Demant-hackerangreb udløser gigantisk forsikringsbeløb: Men skal du overhovedet forsikre dig mod it-angreb?

Demant igen på højkant seks uger efter kæmpe hacker-angreb: “It-infrastruktur er nu normaliseret”

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S