Demant efter hackerangreb: Situationen er nu normaliseret - men det kommer til at koste dyrt

Krise-situationen i Demant er afsluttet, efter selskabet i begyndelsen af september blev ramt af et stort hackerangreb. Men angrebet har haft store konsekvenser, lyder det i ny statusmelding.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Danske Demant kører igen normalt, og nedgangen i forretningen i de seneste par måneder er blevet normaliseret igen.

Sådan lyder det fra Demant i en ny statusmeddelelse i forbindelse med selskabets kvartalsregnskab, hvor Demant medler om solid vækst trods ‘markant negativ impact’ fra det, som selskabet kalder for det ‘it-incident,’ der ramte selskabet i begyndelsen af september.

Her blev Demant lagt ned af et omfattende hackerangreb, som du kan læse mere om her: Demant i alarmberedskab efter kritisk it-hændelse: Lukker ned for store dele af koncernens it-systemer

Angrebet “har i høj grad ramt vores evne til at drive virksomheden normalt og i at levere på vores ambitiøse vækstmål i andet halvår,” lyder det fra Demant.

Selskabet melder imidlertid nu, at situationen i november igen er normaliseret.

Selskabets administrerende direktør, Søren Nielsen, siger, at det har været en 'ekstremt hektisk' periode for Demant.

"Derfor er jeg godt tilfreds med, at vi nu har genskabt vores it-infrastruktur, og at genopretningen af forretningen skrider hurtigt fremad," siger han.

"Jeg er glad for at notere, at vi er tilbage i normalt drift," siger han.

Demang meddeler, at selskabet i de seneste måneder ikke har set ‘nogen nævneværdig forretnings-mæssig indvirkning af’ angrebet på de to forretningsområder, Hearing Implants og Diagnostics.

Det ligger dog fast, at hacker-angrebet kommer til at koste Demant dyrt.

Selskabet har tidligere meddelt, at det vurderer, at angrebet alt i alt kommer til at koste mere end en halv milliard kroner.

Det kan du læse mere om her: Hacker-angreb kommer til at koste Demant op mod 650 millioner kroner: "Vi arbejder døgnet rundt for at komme tilbage"

Demant meddeler nu, at hackerangrebet blandt andet har ført til problemer i supply chainen, som ser ud til først at være overvundet ved årets udgang.

"Trods en meget stærk og konkurrencedygtig produktportefølje og forbedres salgs-momentum, ser det ikke ud til, at vi kan nå op på det niveau, som vi forventede før angrbeet, inden årets udløb," lyder det fra Demant.

“For hele virksomheden fastholder vi vores estimat om, at angrebet [‘the incident,’ red] vil have en negativ finansiel indvirkning på driftsresultatet på 550-650 millioner kroner,” hedder det.

Du kan læse hele status-beskeden fra Demant her.

Læs også:

Kritisk it-nedbrud bliver dyrt for Demant, vurderer it-sikkerhedsekspert: “Det ligner et ransomware-angreb”

Demant-hackerangreb udløser gigantisk forsikringsbeløb: Men skal du overhovedet forsikre dig mod it-angreb?

Demant igen på højkant seks uger efter kæmpe hacker-angreb: “It-infrastruktur er nu normaliseret”

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S