Canon snupper Xerox' største forhandler

Xerox i Danmark mister sin største forhandler til konkurrenten Canon, der har givet superforhandleren Xerox Partner Herning et tilbud, der var umuligt at sige nej til. Skiftet kommer efter uoverensstemmelser mellem Xerox og Partner Herning om kanalstrategien. Det er langt fra første gang, at de store partner-forretninger giver Xerox grå hår i hovedet.

Efter uoverensstemmelser omkring salgsstrategien i Xerox har selskabets største partner-forretning, Xerox Partner Herning, valgt at blive forhandler for Xerox? største konkurrent, Canon.

Selv om skiftet er meget usædvanligt, tager Xerox-direktør Morten Felding Canons opkøb med ophøjet ro.

Forud for bruddet er gået en større uenighed om kanal-strategien i Xerox, som har lagt stilen kraftigt om efter nogle meget turbulente år på det danske marked.

Stopper samarbejdet

- Vi stopper samarbejdet som konsekvens af, at Poul Sand hos Partner Herning har fået et tilbud fra Canon, som han ikke kunne sige nej til, og som vil gøre ham og hans familie økonomisk uafhængige for resten af livet. Det kommer dog ikke som nogen overraskelse, da Xerox har haft en dialog med Partner Herning gennem længere tid om kanalstrategien, siger Morten Felding.

Til gengæld er det ifølge direktøren helt uhørt i forhandler-branchen herhjemme, at store producenter går ind og kaprer hinandens forhandlere, men Morten Felding erkender, at det nok har virket oplagt for Canon i det helt specifikke tilfælde.

- Det er ikke set i vores branche før at man går ind og køber hinandens forhandlere. Men "if you can?t beat them, join them", siger han.

Det er dog ifølge Computerworld Onlines arkiver ikke helt uden fortilfælde - for Minolta satte lige før jul gaflen i Xerox Partner Midtjylland, som ønskede at udvide sortimentet på en måde, som Xerox' nye strategi ikke tillader.

Det var langt fra første gang, der har været alvorlige problemer med Xerox? hidtidige partner-strategi.

Partner konkurs

Tidligt år måtte Xerox erklære partner-forrentningen i Århus konkurs, og politiet efterforskede først i 2003 en bedrageri-sag mod to af direktørerne i partner-forretningen for dobbeltbelåning. Den førte dog aldrig til en dom.

Morten Felding forklarer, at strategiskiftet har ført til, at Xerox gennem de seneste tre år har udvidet sine salgskanaler meget.

De omfatter i dag både Xerox-partnere, landsdækkende it-distributører og it-forhandlere samt en række sælger-partnere.

Det har ifølge Morten Felding øget Xerox? markedsandele i Danmark, og derfor er han også overbevist om, at det vil lykkes at lukke det forhandler-hul, som opstår, når samarbejdet med Partner Herning formelt udløber per 1. december i år.

Han peger blandt andet på, at man har startet en ny partner-forretning op i Århus på de nye vilkår.

- På længere sigt giver det mulighed for at få nye partnere ind, som er klar til at arbejde på de nye vilkår, siger direktøren.

Det har ikke umiddelbart været muligt at få en kommentar fra direktør i Partner Herning, Poul Sand.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS