New York Times: Vestager er big techs hårdeste modstander - og hun er først ved at gå i gang

Margrethe Vestager er ‘big techs’ største modstander, lyder det i den store amerikanske avis New York Times. Og hun er ved at være sætte i gang med en ‘mere agressiv dagsorden’ end tidligere.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Margrethe Vestager er ved at sætte i gang med en ‘mere agressiv dagsorden’, der kommer i kølvandet på de seneste fem år, hvor hun har etableret sig som den hårdeste modstander til de store primært amerikanske it-firmaer.

Sådan lyder det i anerkendte amerikanske avis New York Times i et stort interview, som du finder her.

Til avisen siger Margrethe Vestager, at de seneste fem år har åbenbaret nogle af de mørkere sider af den digitale industri.

Hun siger, at hun ikke er gået langt nok i hendes tidligere arbejde som konkurrencekommissær, selv om det udmøntede sig i milliard-udskrivninger til flere af de store amerikanske it-selskaber - herunder Google og Apple.

Avisen henviser til Margrethe Vestagers tidligere offentliggjorte arbejdsplan, som finder her.

Den ‘sigter alene efter tech-giganterne,’ skriver New York Times med henvisning til blandt andet Margrethe Vestagers plan om blandt skattereform, de store firmaers data-brug og indholds-ansvar.

Avisen beretter iøvrigt, at ‘Fru Vestagers manerer slet ikke matcher hendes ry som hård hund. Hun er vedholdende høflig, byder gæster på te og undskylder for en lurende forkølelse (hun forsikrer alle om, at hun lige har vasket hænder),’ skriver avisen.

Den nævner også de barske udfald mod Margrethe Vestager fra både TIm Cook og Donald Trump, der har kaldt hende den ‘nok værste person, som jeg nogensinde har mødt.’

Du kan læse hele artiklen i den amerikanske avis her: Big Tech’s Toughest Opponent Says She’s Just Getting Started.

Læs også:

Vestager retter søgelyset mod Apple Pay: Mistænkt for at bryde EU-regler

Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre"

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S