Konsulenthuset Accenture har haft super vækst i fire år: "Vi var ret godt klædt på til, at ketchuppen kom ud af flasken på den digitale omstillingsbølge"

Årets it-komet 2019: En vild vækstrejse har placeret Accenture øverst blandt Danmarks it-konsulenthuse. For at rekruttere nok kompetente it-medarbejdere har selskabet droppet et krav om, at nye medarbejdere skal lære dansk. "Vi kan tiltrække de kompetencer, vi har brug for på det digitale område, og det havde vi nok ikke kunnet, hvis vi ikke havde kunnet tage vores egen medicin," lyder det. I dag har selskabet ansatte fra 41 lande i Danmark.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Accentures vækstrejse i Danmark
  • Se hvordan Accenture har ændret bonusordninger for de danske medarbejdere
  • Bliv klogere på hvordan Accenture er lykkedes med at rekruttere kompetent arbejdskraft og nu har 41 nationaliteter på den danske lønningsliste
  • Indsigt i forventningerne til fremtiden
1.414
7:15 min
På fire år har den internationale konsulentgigant Accentures danske afdeling mere end firdoblet resultatet af den primære drift fra 49,1 millioner kroner til 208,6 millioner kroner.

Og forretningen er både blevet større og mere profitabel i samme periode.

Omsætningen er steget fra omkring 1,6 milliarder kroner til små 2 milliarder kroner, og bundlinjen er vokset fra 29,1 millioner kroner til 157,1 millioner kroner.

De tal er årsagen til, at Accenture er øverst på skamlen blandt landets konsulenthuse i Computerworlds store it-komet 2019-undersøgelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S