Konsulenthuset Accenture har haft super vækst i fire år: "Vi var ret godt klædt på til, at ketchuppen kom ud af flasken på den digitale omstillingsbølge"

Årets it-komet 2019: En vild vækstrejse har placeret Accenture øverst blandt Danmarks it-konsulenthuse. For at rekruttere nok kompetente it-medarbejdere har selskabet droppet et krav om, at nye medarbejdere skal lære dansk. "Vi kan tiltrække de kompetencer, vi har brug for på det digitale område, og det havde vi nok ikke kunnet, hvis vi ikke havde kunnet tage vores egen medicin," lyder det. I dag har selskabet ansatte fra 41 lande i Danmark.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Accentures vækstrejse i Danmark
  • Se hvordan Accenture har ændret bonusordninger for de danske medarbejdere
  • Bliv klogere på hvordan Accenture er lykkedes med at rekruttere kompetent arbejdskraft og nu har 41 nationaliteter på den danske lønningsliste
  • Indsigt i forventningerne til fremtiden
1.414
7:15 min
På fire år har den internationale konsulentgigant Accentures danske afdeling mere end firdoblet resultatet af den primære drift fra 49,1 millioner kroner til 208,6 millioner kroner.

Og forretningen er både blevet større og mere profitabel i samme periode.

Omsætningen er steget fra omkring 1,6 milliarder kroner til små 2 milliarder kroner, og bundlinjen er vokset fra 29,1 millioner kroner til 157,1 millioner kroner.

De tal er årsagen til, at Accenture er øverst på skamlen blandt landets konsulenthuse i Computerworlds store it-komet 2019-undersøgelse.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)