Tre medarbejdere banker alle konkurrenterne for andet år i træk: Disse danske 10 it-forhandlere er bedst til vækst

Årets it-komet 2019: For andet år i træk kan bare tre medarbejdere trække fra deres konkurrenter i forhandler-kategorien i dette års it-vækstkomet undersøgelse.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se listen over de 10 vækstkometer der arbejder som forhandlere
  • Indsigt i delresultaterne i Computerworlds store vækst-undersøgelse baseret på i alt 419 danske it-virksomheder
  • Mulighed for at gennemgå alle virksomheder og sortere i de offentliggjorte tal
358
2 min
Endnu engang er den danske Nintendo-forhandler Bergsala den danske it-forhandler med den største vækst.

Det betyder samtidig, at selskabet for andet år i træk er blevet nummer ét blandt de danske forhandlere i Computerworlds Vækstkomet-undersøgelse.

Det bemærkelsesværdige ved Bergsala er, at selskabet drives af bare tre medarbejdere i Danmark. En sælger, en administrativ medarbejder og en supportmedarbejder.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job