Topnyhed:David Heinemeier Hansson vinder IT-Prisen 2023

Artikel top billede

Firmafon-stifter bliver topchef for 100 ansatte: "Det er en vildt fed udfordring at blive chef for en større virksomhed" - her er hans planer

Interview: Peter Engelbrecht er manden, der skal lede det nye TDC-selskab, Relatel. Allerede næste år skal omsætningen ramme 150 millioner kroner. Bliv klogere på de store planer for det nyfødte selskab her.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i den nye Relatel-konstruktion
  • Se hvad sammenlægningen af Fullrate Pro og Firmafon betyder for kunderne
  • Indsigt i det nye selskabs strategi
  • Find ud af hvordan Peter Engelbrecht har det med at Firmafon-navnet forsvinder fra dansk erhvervsliv
756
4 min
"Jeg har det overraskende godt med, at Firmafon-navnet forsvinder."

Ordene kommer fra Firmafon-stifter Peter Engelbrecht, der er ny topchef for det nye TDC-selskab Relatel, der en sammenlægning mellem Fullrate Pro og Firmafon, som TDC købte i foråret.

Sammenlægningen markerer samtidigt, at Firmafon-navnet forsvinder, men det generer ikke stifteren af selskabet.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Programmør, forfatter, racerkører og investor David Heinemeier Hansson vinder IT-Prisen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor har NNIT tabt en kvart milliard kroner i 2022: Her er CFO Carsten Ringius' forklaring

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen vil høvle 17 procent af Datatilsynets budgetter over de kommende tre år: Står til at miste millioner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Overraskende mange danske it-kandidater går ledige, selv om virksomhederne skriger efter it-arbejdskraft

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Opsplitning af NNIT kommer til at koste 200 millioner kroner: NNIT får fuld fokus på international ekspansion