E-boks ramt af nedbrud: Kæmper med at få systemer op at køre igen

Den danske tjeneste E-boks har i øjeblikket it-driftsproblemer. Det betyder, at flere brugere har problemer med at logge ind.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Flere brugere kan i øjeblikket ikke logge på nogen af E-boks tjenester.

Det skriver selskabet selv på eboks.dk.

“Vi oplever i øjeblikket generel ustabilitet på alle e-Boks services. Vi arbejder på højtryk for at få løst problemet og beklager ulejligheden,” skriver selskabet på sin egen forside.

Det er fortsat usikkert, hvad der er årsag til nebruddet, men E-boks arbejder som sagt på, at få alle systemer til at fungere igen.

Læs også: e-Boks dropper endegyldigt Digital Post-klage

Ifølge Ekstra Bladet har E-boks haft problemer i mere end tre timer, hvor man første gang oplevede problemer med at logge ind.

“Der har været ustabilitet siden klokken 10, og vi arbejder på højtryk på at løse problemet,” siger Susanne Søndahl Wolff til avisen.

It-nedbruddet giver også problemer for borger.dk, hvor det heller ikke er muligt at logge på.

E-boks håndterer den digitale post fra det offentlige for mere end fem millioner danskere og omkring 600.000 danske virksomheder.

Læs også: e-Boks ramt af nedbrud igen: Gik også ned ved seneste lønningsdag

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S