"Jeg bliver spurgt, om man kan faxe til e-Boks. Det spørgsmål har jeg aldrig fået før"

"Jeg bliver spurgt, om man kan faxe til e-Boks. Det spørgsmål har jeg aldrig fået før."

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hnasen

Jeg var for nyligt på en konference i Berlin.

Her bliver den mest moderne tyske teknologi, som den offentlige sektor og myndighederne arbejder med i Tyskland, udstillet.

Men samtidig er der to kæmpe stande med faxmaskiner.

Fax er meget populært i Tyskland på grund af GDPR, og man stoler ikke rigtigt på myndighederne.

Jeg har ikke sendt en fax i 10 år.

Jeg bliver spurgt, om man kan faxe til e-Boks. Det spørgsmål har jeg aldrig fået før.

Det kan man ikke i dag, men det kan fixes.

Jeg tvivler på, at vi kommer til at integrere en faxfunktion i e-Boks, men man skal altid være klar på, at når man skal ud på nye markeder i andre lande, kan der komme nogle nye krav, som er logiske for landet, men virker fuldstændigt sindssyge for os.

Vi kommer ikke til at skræddersy løsninger til resten af verden.

Den tid er forbi. Vi kommer til at arbejde med vores standardiserede og fleksible løsninger, der kan åbnes mod alle mulige interfaces.

Vi vil gerne have folk til at forstå, at vi bygger på de mest åbne standarder, og mere eller mindre alt relevant kan integreres i fremtiden.

Den anden tilgang sløver os mere.

Vi kan ikke lave en skalerbarvirksomhed, hvis vi skal lave skræddersyede løsninger.

Ulrik Falkner Thagesen, administererende direktør for e-Boks.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Software Developer - Backend

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse