Uber udgiver ny rapport om sikkerheden for sine brugere: Mere end 3.000 udsat for seksuelle overgreb og 58 bilulykker på ét år

3.000 amerikanere har anmeldte et seksuelt overgreb, efter at have benyttet taxi-appen Uber. Det viser en ny rapport fra selskabet selv.

Artikel top billede

Den amerikanske taxi-app Uber fik i 2018 3.045 anmeldelser om seksuelt overgreb, efter man havde brugt appen.

Det viser en opgørelse, som Uber selv har foretaget, skriver The Verge.

I løbet af mere end 1,3 milliarder turer i USA endte godt 3.000 af dem altså med en anmeldelse af seksuelt overgreb. Ifølge rapporten var omkring halvdelen af anmeldelserne fra passagerer, mens den anden er Uber-chaufførerne.

Læs også: Uber smidt ud af London: Aktien står til smæk

Uber har samtidig opgjort, at der i USA var ni mord under et Uber-lift i løbet af hele sidste år.

Derudover er 58 personer blevet dræbt i trafikken efter et biluheld, mens de sad i en Uber-bil. Uber sammenligner antallet af bilulykker med, at der i USA i alt har været 36.000 dødsfald efter bilulykker i USA i 2018.

Det er første gang, Uber offentliggør tal om sikkerheden for brugerne af Ubers kørselstjeneste.

"Tallene er chokerende og svære at fordøje," lyder det fra Ubers juridiske chef til avisen The New York Times.

Læs også: Uber gennemfører tredje store fyringsrunde på blot 10 uger - fyrer 350 medarbejdere

Antallet af seksuelle overgreb er stigende sammenlignet med 2017, hvor der var 2.936 anmeldte overgreb i forbindelse med en Uber-kørsel.

Selskabet mener selv, at tallene i rapporten er et udtryk for det generelle billede i USA.

"Det som det fortæller er, at uber er en spejling af det samfund det befinder sig i," forklarer Ubers topchef Dara Khosrowshani.

Her finder du hele rapport fra Uber.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest