Uber gennemfører tredje store fyringsrunde på blot 10 uger - fyrer 350 medarbejdere

350 Uber-ansatte er blevet fyret som led i selskabets tredje fyringsrunde på blot 10 uger.

Artikel top billede

For tredje gang på blot 10 uger gennemfører Uber nu en stor fyringsrunde. Det skriver det amerikanske medie Techcrunch.

Denne gang bliver 350 ansatte på blandt andet Ubers madudbringstjeneste Uber Eats og Ubers projekt for selvkørende biler fyret.

Det betyder, at Uber nu samlet set har fyret 1185 personer, hvilket ifølge Techcrunch svarer til én procent af det samlede medarbejdertal.

”Dage som disse er hårde for os alle,” skriver Ubers administrerende direktør Dara Khosrowshahi ifølge Techcrunch i en e-mail til de ansatte.

Læs også: Uber klar med massefyringer: Fyrer hundredvis fra udviklingsafdelinger

Den sidste fyringsrunde

I e-mailen oplyser han desuden, at han forventer, at denne fyringsrunde bliver den sidste i denne omgang.

”Ledelsen og jeg vil gøre alt, hvad vi kan for at sikre, at vi ikke i fremtiden får brug for at have flere dage som disse.”

De tre fyringsrunder er led i en stor organisationsændring hos Uber. Ifølge Techcrunch har Uber-chefen Dara Khosrowshahi i forbindelse med organisationsændringen spurgt hvert eneste medlem af Ubers ledelse om, hvordan den pågældende chefs organisation ville se ud, hvis vedkommende skulle opbygge den fra bunden.

Ubers seneste kvartalsregnskab for andet kvartal af 2019 viste et underskud på fem milliarder dollar svarende til lige knap 34 milliarder kroner. Det er det hidtil største underskud i Ubers historie.

Læs også: Uber i ny app-satsning: Skal forbinde virksomheder med vikarer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect