Nyt lavpris teleselskab ude med slagtilbud til SMV’er: Billigst med fri data på TDC’s net

Teleselskabet Bizzy slår på at være billigst og mest enkelt for små erhvervsdrivende.

Artikel top billede

Den danske telebranche er blevet et mobilselskab rigere med teleselskabet Bizzy, som denne uge debuterer med erhvervsløsninger skræddersyet til mindre virksomheder.

Selskabet oplyser, at sigtet er at levere en billig og enkel løsning, hvor hele virksomhedens telefoni kan administreres med en app.

Herfra kan man blandt andet styre hovednummer, omstilling, velkomstbesked, telefonkøer og åbningstider.

Særligt mindre virksomheder vil få fordel af løsningen, spår Bizzy. Eksempelvis vil selvstændige håndværkere få gavn af bedre muligheder for at modtage kundeopkald.

”Ofte ser vi, at nystartede virksomheder får startet lidt skævt op og benytter mesters mobilnummer som hovednummer med et helt almindeligt privat abonnement. Som virksomheden vokser, besværliggør det en god og professionel kundehåndtering og resulterer ofte i ubesvarede opkald, og at potentielle kunder ringer forgæves,” skriver virksomheden i en pressemeddelelse som tilføjer: “Den, der tager telefonen, er den, der får opgaven”.

Bag det nye teleselskab er en iværksætter-duo fra Aalborg med rødder i telebranchen: Rikke Lund-Dahl-Jensen og Jakob Thomsen.

Se også: Teleselskabet 3 henter 18.000 nye kunder: Er nu tæt på at overhale Telia

Prisen er en faktor

Med Bizzy håber teleselskabet på at placere sig i feltet mellem de billige privatabonnementer og avancerede, men dyre, erhvervsløsninger.

Her sigter teleselskabet på at levere en solid mobilforbindelse via TDC’s netværk sammen med en fri data- og taletidspakke.

”Med hovednummer, velkomst og kø kan telefonen blive besvaret, også når mester er optaget i telefonen eller på ferie, og vagtordningen fungerer, uden at medarbejderne fysisk skal udveksle en vagttelefon. Man kan holde telefonfri en gang imellem i sikker forvisning om, at kollegerne tager sig af opkaldene,” lyder det fra Bizzy.

Et firmaabonnement fra Bizzy løber op i 399 kroner per måned for en basispakke inklusive hovednummer og omstilling.

Dertil løber det op i yderlige 89 kroner per måned per medarbejderforbindelse inklusive fri tale, data og sms. Det er, i følge Bizzy, landets billigste fri tale/data pakke på TDC's net.

Læs også: Er denne billige smartphone reelt set den eneste, man behøver?

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS